Bēršana (pupas)

Pupas ir Elmāra visvairāk iemīļotais dabiskais materiāls. Pirmo reizi ar tām darbojās aptuveni 1g3mēn vecumā un vēl aizvien šad un tad paņem. Tas ir arī materiāls, kas viņu vislabāk nomierina - sāk bārstīties, šķirot un visi kreņķi aizmirstas. Man liekas, šāda bārstīšanās ir kā sava veida meditācija - ''pupu terapija'' :)

Pirmajās darbošānās reizēs pupas sabēru bļodā un paslēpu tajās kastaņus, zīles vai klucīšus. Viņš lika rokas bļodā un meklēja. Ar aci šos atšķirīgos priekšmetus nevar saskatīt, var tikai sataustīt. Brīdī, kad mazā rociņa sataustīja kaut ko atšķirīgu, sejā atplauka liels smaids. Atradumus likām atsevišķā, mazākā bļodā. Arī tagad viņš reizēm mēdz pats kaut ko paslēpt un tad meklēt.

Pupas1

Nākamā aktivitāte bija pupu pārbēršana no vienas bļodas otrā, izmantojot karoti. Pirmajās reizēs piedāvāju 1 karoti, bet vēlāk 2-3 dažāda lieluma karotes - tā bērns saprot, ka ar mazāku iet lēnāk, bet ar lielāku pupas var pārbērt ātrāk. Pārbēršana ar karoti ļoti labi trenē mazos pirkstiņus pareizi turēt galda piederumus. 

Pupas Karote

Sākumā Elmārs vienmēr lēni un uzmanīgi bēra ar karoti, bet, kad sāka apnikt, tad atrada racionālāku paņēmienu - bēršanu no vienas bļodas otrā bez karotes, pa taisno ar bļodām. Citreiz var piedāvāt nevis bērt pupas ar karoti, bet iedot divus trauciņus, kas ir ērti šādai bēršanai-pa tiešo, piemēram šādus mērtrauciņus:

Pupas Traucini

Kad ar divām bļodām vairs nebija gana interesanti, piedāvāju vairākus dažāda izmēra trauciņus - mazo, šauro olīvu burciņu, Pringles čipšu bundžu, vidēju metāla bļodiņu un seklu vāciņu (citreiz mainīju trauciņus un devu, piemēram, puslitra burciņu, glāzi u.tml.). Tas atkal bija kaut kas nedaudz savādāks un bērnam šķita aizraujoši. Ļoti ātri attīstījās izjūta, cik daudz katrā trauciņā var iebērt, lai pupas nebirtu pāri malām, saprata arī to, ka Pringles bundža ir pārāk liela, lai spētu piepildīt pilnu ar to pupu daudzumu, kas ir pieejams. Saprata to, ka, ja burciņu pieber ļoti pilnu, tad vāciņu vairs nevar aiztaisīt. Visas šis prasmes, protams, noder arī ikdienas dzīvē, piemēram, liekot sev salātus šķīvī no kopējās bļodas vai lejot krūzē pienu viņš redz, cik daudz tajā var ieliet un necenšas ieliet visu saturu vienā krūzē.

Vēl viena aktivitāte ar pupām, kas patiks arī mazākiem bērniem ir pupu likšana pudelē. Tad, kad bērnam ir attīstījies pincetes tvēriens, tad var parādīt, ka pupiņas pa vienai var likt pudelē. Patiks gan skaņa, ko rada pupa, iekrītot pudelē, gan arī ar pupām pilnā pudele (ne vienmēr svarīgi, lai rezultātā ir pilna pudele, sākumā bērnam svarīga pati darbošānās).

Pupas Pudele2

Šobrīd (2,5g) visaktuālāk ir šķirot pupas pa krāsām ledus klucīšu saldējamā trauciņā, veidojot dažādus rakstus. Sākumā šī šķirošana neizdevās - ledus klucīšu vietās sabira gan sarkanās, gan baltās pupas, bet tagad mazie pirkstiņi ir pavisam veikli. Domāju, lai aktivitāti ar ledus klucīšu trauciņu padarītu interesantāku, varētu piedāvāt sabērt pupas noteiktos rakstos - iedodot bērnam lapu ar lielām rūtīm, kur dažas atstātas baltas (baltajām pupām) un dažas izkrāsotas sarkanbrūnas (sarkanajām pupām).

Pupas Skirosana2

Darbojoties uz paklājiņa, pupas ļoti reti tiek uz grīdas - mums ir vienošanās, ka strādājam tikai uz paklājiņa. Ja kādreiz uznāk lielais apnikums un redzu, ka sāk speciāli bārstīties, tad laiks šo aktivitāti beigt. Elmārs ļoti ātri pieņēma noteikumus, ka darbojamies tikai uz paklāja, bet šādi mēdz gadīties, kad mazais brālis, pusgadnieks, vēlas iesaistīties un palīdzēt:

Pupas Bralis Palidz

Tad, ja Edmunds dikti grib darboties, tad viņam parasti saberam pupas lielā katlā. Viņš tās maisa un bārsta ar rokām, citreiz mēģina ierāpties katlā, ko arī ļauju darīt, lai ar pēdiņām sajut, ka viss nav tik gluds kā grīda.

Pupas Katls

Starp citu, Edmundam ir ticis arī pie savas ''pupu mantiņas'' - caurspīdīgā plastmasas pudelē sabērtas pupas. Ir ļoti labi, ja mazulis saprot, kāpēc grabulis skan, kad to krata. Un šajā ziņā šāda pudele ir lieliska - var ļoti labi redzēt, ka pudelē ir pupas, kas sitas pret tās sieniņām, ja pudeli krata, rezultātā rodas skaņa. Kad krata stirpāk, troksnis lielāks, bet, ja krata maigāk, troksnis mazāks.

Pupas Pudele

P.S. Pupu vietā, protams, varbūt jebkurš cits birstošs materiāls, piemēram, rīsi, mieži, grūbas u.t.t..
P.P.S. Par bēršanas / ''karotēšanas''tēmu ļoti iesaku izlasīt arī Zanes Krūmiņas rakstu Satori interneta žurnālā Ko nenojauta ļaunā pamāte?


Ja vēlies saņemt bloga jaunumus savā e-pastā, tad aizpildi zemāk esošos laukus: