Ļaut bērnam vienkārši būt

Katrs bērna mirklis nav jāpiepilda ar attīstošām spēlēm un izglītojošām grāmatām.

Vai jūs ļaujat bērniem dažkārt vienkārši būt?

Mūsdienu bērniem ir tik pilns darba grafiks pat tad, ja viņi iet tikai bērnudārzā (bez pulciņiem, bez nekā cita). Tā ir pilna darbadiena, kas sākas vēl PIRMS vecāku darbalaika, jo vecākiem jāpaspēj aizvest bērns pirms darba, un beidzas PĒC vecāku darbalaika beigām.

Tās ir garas, garas stundas pazīstamā un tomēr svešā vidē ar svešiem cilvēkiem.  Tas ir nogurdinoši. Teikšu godīgi- es nesaprotu, pa kuru laiku tiek paspēts bērnudārzniekus aizvest vēl uz pulciņiem?

Mēs paņemam bērnu ap 17.00- satiekamies, viņi drusku paspēlējas, uzēdam vakariņas un jau jāsāk vakara rituāli. Un man ir sajūta, ka esmu viņu satikusi TIIIIK maz.

Bērni, kuriem vēl ir 2-3 pulciņi, uz bērnudārzu atnāk noguruši...un viņi grib tikai atpūsties. Te nelīdzēs vairs ne pedagoga izdoma, ne superattīstošas nodarbības. Smadzenes neņem pretī.

Arī mājās- dažkārt ļaujiet bērnam vienkārši būt. Tā vietā, lai mūžīgi komentētu:”Apsēdies taisni. Kā tu turi karoti? Kad tu beidzot izkrāmēsi somu? Aizej izšņaukt degunu,” dažkārt nesakiet neko, esiet bērnam pieejami. Kādreiz ilgas gatavošanas vietā uzvāriet vakariņās pelmeņus, un pārējo laiku vienkārši esiet mierīgi un bērnam pieejami. Mēdz būt tā, ka bērns grib jums kaut ko pastāstīt, bet vecāki skrien no vienas istabas uz otru, krāmē veļu, gatavo ēst, skatās pa vidu supersvarīgu raidījumu, un bērnam nav pat, kur iespraukties ar savu sakāmo.

Es sev kožu mēlē, kad bērns, kuram derētu palasīt/izkrāmēt sporta somu/nogriezt nagus, vienkārši sēž dīvānā. Es nemāku vienkārši nobumbulēt savu brīvo laiku, tā sēžot un neko nedarot. Varbūt tas ir tāpēc, ka mūsu vecāku balsis ar “Ko te sēdi? Mājasdarbus izpildīji? Plauktu sakārtoji?” tiešām kļūst par mūsu iekšējām balsīm, kad pieaugam?

Es gribētu, lai mani bērni mācētu tā vienkārši, bez sirdsapziņas pārmetumiem pasēdēt dīvānā.

 

Viktorija

P.S. Seko bloga jaunumiem EsPats! Facebook lapā un arī Instagram, kur ar dažādiem rakstiem, bildēm un idejām dalos vairākas reizes nedēļā.

Komentē