Diennakts daļas

Mēs visi savā ikdienā bieži lietojam diennakts daļu nosaukumus, tāpēc reti kuram bērnam nosaukumi rīts, vakars, diena un nakts būs kaut kas jauns. Materiāla primārais mērķis nav iepazīties ar šiem nosaukumiem, tas drīzāk vienkārši palīdz bērnam strukturēt savas jau esošās zināšanas, saprast, kas pēc kā seko, ko katrā diennakts daļā pieņemts darīt, palīdz saprast savas ģimenes diennakts ritmu. Notikumu secības zināšana, rada bērnam drošības sajūtu un mieru. Ar šī materiāla palīdzību netiešā veidā bērni gatavojas arī pulksteņa apgūšanai.

Darbošanās ir pavisam vienkārša. Sākumā ar bērnu izrunājiet attēlos redzamo - mēness, saule, saullēkts, saulriets, tumšs, gaišs u.t.t.. Katrai daļai dodiet nosaukumu (rīts, diena, vakars, nakts), tad, sākot ar rītu, parādiet bērnam, kā kartītes secīgi var izkārtot aplī. Ja esat darbojušies ar Saules sistēmas materiālu, varat atgādināt to, ka viena diennakts nozīmē to, ka Zeme pati ap sevi ir apgriezusies vienu reizi. Ja bērns lasa, aiciniet pievienot arī diennakts daļu nosaukumus. Arī tad, ja bērns vēl nelasa, bet jau labi prot saklausīt vārdu sākuma skaņu un pazīst burtus, droši var piedāvāt pievienot nosaukumus. Nosaukumu kartītes ir diennakts daļām atbilstošās krāsās - krāsa kalpo kā kļūdu kontrole. Elmāram (4g.) šāda tipa kartītes, kur krāsa visu saka priekšā, ļoti ceļ pašapziņu - viņam šķiet, ka prot lasīt, un parasti droši apgalvo, piemēram: “Te ir rakstīts diena!” 

Starp citu, arī šogad uz palodzes mums aug pupas un zirņi.

Klāt pie diennakts daļu kartītēm izmantojam arī piktogrammas. Sākumā izrunājam, kas uz katras attēlots, un tad bērni tās pievieno atbilstošajai diennakts daļai atkarībā no tā, kurā laikā aktivitāte tiek veikta mūsu ģimenē.
Piktogrammas atradu šajā interneta vietnē: gratisbeloningskaart.nl, tās ir iespējams lejuplādēt bez maksas. Pašu lietošanai izgriezu piktogrammas un uztaisīju visas vienāda lieluma

Bērniem, kas labi lasa vai tikko sākuši lasīt, piktogrammu vietā noderēs uzraksti - te ir Word dokuments, ko varat papildināt pēc saviem ieskatiem, atbilstoši savām diennakts aktivitātēm, izdrukājiet, sagrieziet strēmelēs un piedāvājiet bērniem.

Diennakts daļu kartītes:

Ja izmantojat šo materiālu kopā ar diennakts ķēdi, tad iespējams šīs krāsas jums liksies piemērotākas. Te ir diennakts daļu kartītes citā krāsā.

Aiciniet bērnus pašiem zīmēt rītus un vakarus! Lai radoša darbošanās!

Papildināts 20.02.2017.

Mūsu vadīto kursu ietvaros Darbīgajās rociņās izveidojām vēl citas dienas aktivitāšu kartītes - varbūt jums šīs patīk labāk! 

Ja diennakts daļas demonstrējat kopā ar diennakts ķēdi vai pulksteni, tad, iespējams, jums noderēs arī šīs kartītes ar uzrakstiem katrai stundai.

Viktorija

P.S. Seko bloga jaunumiem EsPats! Facebook lapā un arī Instagram, kur ar dažādiem rakstiem, bildēm un idejām dalos vairākas reizes nedēļā.

Komentē