Vakardien, taisot pusdienas, aizdomājos, cik ļoti savādāka man bija domāšana ar vienu bērnu. Es centīgi taisīju ēst, skatījos, cik daudz viņš apēd, man bija ļoti svarīgi, lai ēd! Lai apēd to porciju, ko uzliku. Ar diviem bērniem man vienā brīdī iestājās apnikums - es taisu, gatavoju, pavadu laiku, bet viņi tikai paknakstās! Tas bija pat tā kā aizvainojoši. Kad es ar šādu sajūtu un šādu viņu ēšanu kādu brīdi biju dzīvojusi, viss - man apnika! Es izlēmu, ka netērēšu laiku, domājot, kas viņiem varētu vai nevarētu garšot, es pārstāju patērēt daudz laika gatavojot, jo viņi tāpat NEĒD! (Tagad, ja man kāda draudzene šādi pasaka, es, pirmkārt, uzparasu - vai viņi kakā?.. Kakā. Nē, nu tātad tomēr ēd… Atvainojiet par tiešumu.) Es sāku gatavot tikai to, ko pati vēlējos ēst, bija vasara, un tam ļoti pateicīgs laiks - izpaudos pusdienās ar dažādiem sautējumiem, kabačiem, puķkāpostiem, sviesta pupiņām. Ziniet, badā neviens nenomira, turklāt, es biju daudz labākā noskaņojumā - es gatavoju sev, to, kas man garšo. Bērni knakstījās tieši tāpat kā ap tiem ēdieniem, kas, manuprāt, būtu bijusi viņu izvēle.
Tagad, ar pieciem bērniem, es pat necenšos kādam izdabāt (ja nu vienīgi - viens ēd ar mērci, cits bez un tamlīdzīgi), vienkārši gatavoju. Šodien kaut ko neēd vecākais, rīt vidējais, bet kopsumā viņi ir paēduši. Kā vecmāmiņas saka: “Pie pilna galda neviens badā nav nomiris.”
Mēs varam kontrolēt tikai to, ko mēs piedāvājam - svarīgi, lai tas ir veselīgs, sabalansēts ēdiens, bet, KO un CIK daudz no tā visa apēd ir bērna izvēle. Ļaujiet viņiem sajust, cik viņi vispār grib ēst, kad vēders ir pilns. To no malas otra cilvēka vietā nav iespējams sajust. Viņi daudz labāk regulē savu ēšanu, ja mēs koncentrējamies tikai uz to savu daļu - pagatavot veselīgu maltīti. Mums, starp citu, problēmas ar izvēlīgu ēšanu ir tikai vecākajam dēlam… tam, uz kura ēšanu es iespringu visvairāk. Visi pārējie ir daudz veselīgākās attiecībās ar ēdienu. Vēl viena lieta, kas man liekas fantastika - man nekad neviens nesaka, ka ir pārēdies. Es bērnībā regulāri mēdzu pārēsties. Domāju, ka tas pa tiešo ir saistīts ar to, ka vecāki ļoti pieskatīja, lai izēdu porciju - pat neļāva sajust, cik daudz ir pietiekami tieši man. To man nācās mācīties pieaugušā vecumā.
Viktorija
P.S. Seko bloga jaunumiem EsPats! Facebook lapā un arī Instagram, kur ar dažādiem rakstiem, bildēm un idejām dalos vairākas reizes nedēļā.