Koncentrēšanās

Mēs visi gribam, lai mūsu bērni iemācās koncentrēties un noturēt uzmanību, bet bieži vien gadās, ka paši vecāki ir tie, kas traucē bērnam izveidot šīs spējas. Apskatīsim, kas palīdz un kas traucē.
🔸Ir tāda lieta, kā tīšā un netīšā uzmanība (ir arī pēctīšā, bet par to citreiz). Ja bērnam ir daudz aktivitāšu, daudz košu, pīkstošu, skanošu mantu- tās strādā uz netīšo uzmanību. Bērnam nav jāpiepūla sevi, lai pievērstos šīm lietām. Viņš metas no vienas lietas pie citas, ne pie vienas īpaši neuzkavējas.
🔸Ja mēs vēlamies, lai bērns mācās koncentrēties un attīsta tīšo uzmanību, kur tomēr ir jātrenē sava griba, jāpiepūlas, vajag vairāk vienkāršu mantu, kas rosina fantāziju un kas pašas neko nedara. Vajadzīgi tādi darbiņi, aktivitātes un rotaļlietas, kur kur kas jādara pašam, lai kļūtu interesanti (pogu spiešana, kur atskan mūzika, šoreiz nederēs).
🔸Jo mazāk mantu, jo labāk. Lielu daļu nolieciet nost, neizlieciet visu reizē, rotējiet tās ik pa laikam. Tas palīdzēs katru lietu iepazīt pa īstam, ļauj atgriezties pie vienas un tās pašas aktivitātes atkal un atkal, izkopt savas zināšanas un prasmes. Mums noteikti daudz labāk iepazina mantas un ilgāk ar tām spēlējās pirmais bērns, kuram tās vienkārši bija maz. Šobrīd lielākā daļa mantu mums stāv skapī aiz slēgtām durtiņām. Izliktas vaļējos plauktos ir tikai daļa, ko ik pa laikam pamainām.
🔸Netraucējiet bērnu, kurš koncentrējas. Ja bērns ir kluss un ar kaut ko aizņemts, izliecieties, ka bērns vispār nav mājās. Netraucējiet ar tekstiem:”Ko tu te dari? Vai tu liec puzli?” Neķeriet acu skatienu. Koncentrēšanās mirkli var ļoti viegli izjaukt. Bērns var vispār pēkšņi zaudēt interesi, ja pievērsīsiet uzmanību.
🔸Skatieties, kas ir tas, ko bērns labprāt dara (atkal jau - sensitīvais periods). Mēģiniet citā dienā to pašu aktivitāti padarīt nedaudz, nedaudz grūtāku vai piedāvāt darīt kaut ko līdzīgu, bet nedaudz grūtākā pakāpē.
🔸Ļoti svarīga ir arī sagatavota vide. Tātad vieta, vide, kur bērns var darboties un koncentrēties. Galds, ērts krēsls, paklājiņš, uz kura strādāt.
Patiesībā mūsu bērni bieži vien ir daudz spējīgāki koncentrēties un noturēt uzmanību, nekā mums šķiet. Ticiet labajam savā bērnā un viņš ar katru dienu priecēs jūs aizvien vairāk.

Viktorija

P.S. Seko bloga jaunumiem EsPats! Facebook lapā un arī Instagram, kur ar dažādiem rakstiem, bildēm un idejām dalos vairākas reizes nedēļā.

Komentē