Adventes kalendāri un idejas ziemīgām aktivitātēm

Kad valsts svētki ir garām, tad varam pārslēgties Ziemassvētku gaidīšanas režīmā. Pirmais decembris jau pavisam drīz!

Mums ir bijuši dažāda satura adventes kalendāri. Padalīšos ar labajām idejām un ar kļūdām, ko nepieļaut.

Praktisko darbiņu adventes kalendārs

Pats pirmais adventes kalendārs bērniem mums bija, kad vecākajam dēlam bija 3g10mēn. Agrāk nemaz neprasījās, jo šķita, ka domu viņš nesapratīs.

Es biju pārcentīga - izsērfoju Pinterest un katrai dienai ieliku kādu ar Ziemassvētkiem saistītu aktivitāti. Nedariet tā! Kāpēc? Ņemiet vērā, ka būs dienas, kad vakarā pēc darbiem, bērnudārziem un skolām dažkārt vienkārši vairs nav spēka aktivitātēm, tāpēc “atšķaidiet” ar kaut ko ļoti elementāru un maz resursus un spēkus prasošu, piemēram, vienkāršās aktivitātes:

1. Nopirksim Ziemassvētku saldējumu.

2. Ēdīsim vakariņas sveču gaismā.

3. Noskatīsimies Ziemassvētku multeni.

4. Izlasīsim pasaku par Kraukšķīti.

5. Uzliksim gaismas virteni uz palodzes.

6. Iededzināsim nākamo sveci adventes vainagā.

7. Pabarosim putniņus aiz loga.

Vēl - ja aktivitātes liekat aploksnēs, tad noteikti sanumurējiet tās un izveidojiet paši sev šo numurēto sarakstu, lai aktivitātes var droši mainīt vietām pirms bērni pamodušies, ja jūtat, ka šodien tomēr nav īstā diena. Īpaši tas attiecas uz aktivitātēm, kas atkarīgas no ārējiem apstākļiem, piemēram:

8. Uzcelsim sniegavīru.

9. Sameklēsim debesīs Lielos Greizos Ratus. Iedvesma zvaigznāju pētīšanai te.

10. Iesim pikoties.

11. Iesim pēc egles.

12. Uzrīkosim mājās fotosesiju Ziemassvētku noskaņās

13. Iemācīsimies īsu Ziemassvētku pantiņu

Ieteikums no mums -  Evijas Gulbes dzejolis

Ziemas mīkliņa
Burkāns, divas odziņas,
Ogļmelnas podziņas.
Pagalmā stāv balts un tīrs
Tikko uzcelts - ..... ! 

 

14. Sagatavosim un nosūtīsim paciņu Eņģeļu pastā kādam opim vai omei Latvijas pansionātos. 

15. Cepsim piparkūkas.

16. Rakstīsim/zīmēsim vēstuli Ziemassvētku vecītim.

17. Izgriezīsim sniegpārsliņas.

 

Vēl citas praktiskas idejas

18. Sajūtu trauciņi.

Trauciņā vai kādā pudelē liekam visu, ko vien sirds kāro. Mēs likām priežu zariņus, čiekurus, spīdumiņus, kādu pīlādža ogu un pārlējām visu ar iekrāsotu ūdeni. Ūdens rada palielināmā stikliņa efektu, bērniem patīk pētīt šīs palielinātās skujas. Vēl var klāt pieliet eļļu - dažādie blīvumi rada interesantu saspēli. Ja ir bail, ka bērns varētu attaisīt vaļā vāciņu, to var aizlīmēt ar līmi. Mēs kaut kā iztikām bez līmēšanas - saprata, ka pudele ir pētīšanai.  

Pēdējos gados sajūtu trauciņiem saturu eju meklēt uz floristikas saloniem - lūdzu atgriezumus no adventes vainagu gatavošanas. To parasti ir daudz un salonos tos labprāt pārdod diezgan lēti vai pat šo to atdod bez maksas. 

 Sajutu traucini

Starp citu, abos šajos attēlos ir mūsu dēls Edmunds. Sajūtu trauciņi patiesi ir kļuvusi par mūsu tradīciju jau daudzu gadu garumā! 

19. Mandarīnu sveces.

Pats atbildīgākais moments - atrast viegli mizojamus mandarīnus un nomizot tā, lai iekšā paliek tas baltais "diedziņš". Pēc tam ielejam eļļu (mēs ņēmām to, kas bija mājās - cepšanai domāto) un maksimāli tuvu eļļas līmenim aizdedzina "deglīti". Tas arī viss! Sveces deg ilgi. 

20. Mākslīgais sniegs.

Skūšanās putas (vislētākās un parastākās) pakāpeniski pievieno sodai (ar vienu paciņu pietiek) un mīca līdz patīk sniega konsistence. Skūšanās putu atvēsinošā efekta ietekmē sniegs pat šķiet mazliet vēss. Var pa to rakties, birdināt, braukt pāri ar rotaļu mašīnām, taisnīt sniega kalnu. Slēgtā traukā arī var uzglabāt - nezaudē savas īpašības. 

 

21. Čiekuru pētīšana.

Šim darbiņam būs nepieciešami pāris čiekuri (priežu vislabāk) un "burvju ūdens". Visparastākajam ūdenim piepilina pāris pilienu krāsvielas, pieber spīdumiņus un burvju ūdens gatavs! 

Čiekurus pirms tam jāpatur siltumā, lai tie atveras. Labi pirms tam pārliecināties, ka aizvērtus čiekurus vienkārši ar rokām nevar attaisīt un pēc tam arī atvērušos čiekurus ar rokām nevar aiztaisīt bez laušanas.

Liekam burvju ūdenī! Un lēnām notiek brīnums - čiekuri aizveras. 

22. Ledus gleznas.

Lēzenā traukā tāpat kā pie sajūtu trauciņiem atkal liek visu, kas šķiet gana ziemīgs - skujas, apelsīnu miziņas, pīlādžu ogas, nelielus čiekurus, kādus spīdumiņus. Visu pārlej ar ūdeni un izliek uz balkona, ja ir auksta ziema, bet, ja nav - tad saldētavā. Kad ūdens sasalis, ņem ārā ledus gleznu un izliekam to vēsā vietā visu apbrīnošanai. 

Mēs laikam bijām tik aizrāvušies, ka man pašai nemaz nav bildes ar šo aktivitāti, tāpēc, lai parādītu jums mani glābj brāļa sieva Laura un viņas abu meitu darinājumi. 

 

23. Pufīgās krāsas.

Skūšanās putas - atkal jau visparastākās un vislētākās -  attiecībā 1:1 ar PVA līmi. Un gatavs! Ja mājās ir, tad var sadalīt pa trauciņiem un katrā trauciņā iepilināt pa pilienam pārtikas krāsvielas. Mums ļoti patīk, ka šīs krāsas savu pufīgumu saglabā arī pēc nožūšanas. Sanāk ļoti interesants efekts. Gleznojām uz melna papīra. 

 

24. Ziemas medības.

Šo ziemas medību lapu pārtulkoju no cbc.ca mājaslapas. Ir lieliski dodies pastaigā uz mežu arī bez mērķa, bet dažreiz šādi uzdevumi piedod pastaigai labu stimulu, azartu un interesi. Spied te vai uz bildes, lai tiktu pie savas ziemas medību lapas. 

25. Aromātiskie apelsīni.

Es ticu, ka šis ir ļoti zināms darbiņš, bet arī vienkāršās lietas mēdz izkrist no prāta, tāpēc šeit atgādināšu. 

Pavisam vienkārši - apelsīnos sasprauž krustnagliņas un bauda smaržu. 

Mūsu bērniem parasti ir izdevies uzreiz ar pašām krustnagliņām iedurt, bet, ja ir grūti, tad sākumā apelsīnu var sadurstīt arī ar koka iesmiņiem. Var veidot kādus īpašus rakstus. 

 

26. Sniegavīra spēle

Pirmais solis ir izgatavot 6 sniegavīra sastāvdaļas vairākos eksemplāros: trīs dažādu izmēru bumbas, burkānus, spaiņus un zariņus. Spēle var būt galda spēles izmērā, taču daudz iespaidīgāk un jautrāk, ja tā ir liela - tāda īsta sniegavīra izmēros. Sniega bumbām mēs apvilkām trīs dažāda izmēra šķīvjus. 

Protams, ka darba gaitā šķīvji NAV katru reizi jāsaliek sniegavīra formā kā šajā attēlā - tā vienkārši bija bērna vēlme.

 

Katru detaļu izgriež un izkrāso tādā tehnikā kādā nu tīk. Mēs krāsojām ar akvareļiem. 

 

Otrais solis ir izgatavot metamo kauliņu. Ja mājās jau ir kāds viegls kubs, ko varat izmantot šim mērķim, lieliski! Ja nav, tad metamo kauliņu varat izgatavot paši - mēs vadījāmies pēc šī video. Kad kubs uzlocīts, tad aplīmējiet to ar mazāka izmēra sniegavīra detaļām- uz katras skaldnes citu. 

 

Spēles būtība -  katrs pēc kārtas met metamo kauliņu un ņem sev atbilstošo sniegavīra daļu. Uzvar tas, kuram izdodas pirmajam uzbūvēt pareizo sniegavīru. Mēs esam spēlējuši ne tikai mājās, bet arī bērnudārza pasākumā, sadaloties komandās. 

 

Vakara našķošanās un sarunu kalendārs

2019. gadā ar diviem maziem viengadniekiem, mums bija  slinkais adventes kalendārs. Es sagriezu mājās esošo filca audumu un katrā ieliku pa kādam gardumam. Piesēju pie aizkaru stangas. Katru vakaru griezām nost vienu sainīti un pie tējas izrunājām, kā pagājusi mūsu diena. 

Šī ideja man bija no sava vidusskolas laika, kad mana audžumamma uztaisīja šādu gaidīšanas "kalendāru". Vakara sanākšana ar sarunām mums visiem palikusi atmiņā kā ļoti sirsnīgs laiks. Kļūda, ko mēs pieļāvām toreiz  - dažos sainīšos bija našķi, kas bojājas, piemēram, mandarīni. Kamēr mēs pie tiem tikām, tie jau bija sabojājušies. Pagājušā gadā šo pieredzi ļoti ņēmu vērā un saliku tikai tādus saldumus, kas ātri nebojājas. 

Strops Design pasaku adventes kalendārs

Vēl klāt pie našķiem toreiz mums bija arī Strops Design adventes kalendārs ar Kārļa Skalbes pasakām. Citu gadu viņi piedāvāja cita satura pasaku kalendārus - meklējiet viņu mājaslapā

 

Grāmatu kalendārs 

Viena līdzīga doma pasaku adventes kalendāram ir iesaiņot 24 grāmatas par ziemas un Ziemassvētku tēmām, un tad katru dienu pa vienai pakot ārā un lasīt. Lielākam pārsteiguma momentam var darīt tā, ka šīs grāmatas visu cauru gadu stāv noliktas prom un tiek izvilktas tikai šajā īpašajā laikā. Protams, var paņemt grāmatas arī no bibliotēkas. 

Viena grāmata visam adventes laikam

Šogad (2022.) mūsu 3. un 5. klases skolēniem "kalendārs" no skolas ir Majas Lundes grāmata "Sniega māsa". Šajā grāmatā ir tieši 24. nodaļas, kas nozīmē, ka katru dienu līdz pat Ziemassvētkiem var izlasīt pa vienai nodaļai.  Ļoti skaistas ilustrācijas! Pats stāsts ir skaudrs un sāpīgs - galvenā varoņa Juliana māsas nāve, un šogad pirmo reizi Ziemassvētki ģimenē tiks sagaidīti bez viņas. Bezgala skaista, bet skumja grāmata. 

sniega māsa

Rūķis

Jau trīs gadus mums ir arī Rūķis, kas katru nakti kaut kur paslēpjas, bērniem tas no rīta jāatrod, jāizlasa uzdevums. Rūķis atnes arī pa kādam saldumiņam vai nieciņam Ziemassvētku noskaņās. Mūsu rūķu meitene ir pirkta Liepiņu ģiemes veikalā Pingas.lv. (Šis vispār ir brīnišķīgs veikals, kas pieder daudzbērnu (četri dēli!!! uh!) ģimenei, veikalā atlasītas lieliskas kvalitātes rotaļlietas, apģērbi, braucamie. Iesaku paciemoties.)

Vēl dažādi rūķi nopērkami arī Rimi veikalos, Tiger un citur. 

Adventes kalendāra uzdevumu lapiņas pieejamas bloga veikala sadaļā.

Adventes kalendāra uzdevuma lapiņas 2022

Arī šīs uzdevumu lapiņas ar 48 uzdevumu lapiņām un arī 8 tukšām kartītēm pieejams bloga veikala sadaļā

Tā kā adventes kalendāram nepieciešamas tikai 24 kartītes, tad no šiem uzdevumiem var izvēlēties tikai tās, kas der konkrētai ģimenei. Papildus arī 8 tukšas kartītes, ko var lietot gan savu uzdevumu rakstīšanai, gan kā dāvanu zīmītes, uz kurām rakstīt dāvanu saņēmēju vārdus. 

Lapiņas sagriežu un iepriekšējā vakarā izlemju, kuru likšu rūķim zeķē - kuram uzdevumam mums kā ģimenei nākamajā dienā būs laiks, spēks un visi nepieciešamie resursi, lai to īstenotu. 

Adventes kalendāra uzdevumu lapiņas

Ziemassvētku gaidīšanas uzdevumu burtnīca

Šo uzdevumu burtnīcu veidoju aptuveni 5-6 gadus veciem bērniem, bet tā var noderēt arī kādam četrgadniekam vai septiņgadniekam. Šajā burtnīcā ir viens neliels uzdevums katrai decembra dienai no 1. līdz pat 24. decembrim. Arī šis materiāls pieejams bloga veikala sadaļā. 

Iesaku katru šo lapu griezt uz pusēm un sasiet ar lentīti vai iesiet spirālē, lai veidojas burtnīcas formāts: 

Ziemassvētku gaidīšanas uzdevumu burtnīca

 

Centra Līna adventes kalendāri

Vēl mums ir bijis Ģimenes psiholoģijas centra "Līna" adventes kalendārs. Es to patiesi iesaku, it īpaši, ja paši jūtaties noguruši un nejūtat sevī iedvesmu darīt kaut ko laikietilpīgu. Atliek vien to izdrukāt, sagriezt un katru dienu pa lapiņai izlasīt un izpildīt vai pārrunāt. 

Otrs Ģimenes psiholoģijas centra "Līna" kalendārs, ko iesaku vecākiem pašiem ir adventes kalendārs rūpēm par sevi. Paskatieties, cik jauki ieteikumi tajā - 

 

 

 

 

 

Lai brīnišķīgs šis svētku gaidīšanas laiks! 

 

 

Viktorija

P.S. Seko bloga jaunumiem EsPats! Facebook lapā un arī Instagram, kur ar dažādiem rakstiem, bildēm un idejām dalos vairākas reizes nedēļā.

Komentāri

Viktorija Ozola

Paldies 🙏👍

Viktorija Ozola

Cik superīgs materiāls un tik noderīgs🤗

Viktorija Ozola

Vienkārši superīgas idejas. Paldies.

Viktorija Ozola

Paldies! Tiiikk labi! Super! Jauku Ziemassvētku gaidīšanas laiku!❄❄❄

Viktorija Ozola

lielisks idejas! paldies mīļš noteikti izmantosim!

Viktorija Ozola

Ginta, paldies! Tik negaidīti saņemt komentāru pie šī raksta jau septembrī. Bet, ja tā padomā, tad tiešām – jāsāk laicīgi gatavoties, lai nav viss pēdējā brīdī.

Viktorija Ozola

Paldies, Jūs mākat sagaidīt un gatavoties svētkiem, liels jo liels paldies, Jūs iedvesmojat mani rīkoties un es aizņemšos Jūsu idejas, un mani, Rojas bērnudārza bērni, būs sajūsmā. Lai veiksme ir ar Jums.

Viktorija Ozola

Mudīte, mīļš paldies par labajiem vārdiem ❤️ Pēc Valsts svētkiem es šo ierakstu papildināšu vēl ar šī gada idejām un jaunajiem materiāliem. Tā kā droši aicinu ieskatīties pirms tam vēlreiz šajā rakstā!

Komentē