Adventes kalendāri un idejas ziemīgām aktivitātēm

Kad valsts svētki ir garām, tad varam pārslēgties Ziemassvētku gaidīšanas režīmā. Pirmā advente jau šonedēļ! 

Ja sveces vainagā iededzam īstajā dienā, tad adventes kalendārus mēs savā ģimenē sākam ar 1. decembri. Tā kā drusku laiks vēl ir, lai izdomātu, kādu tieši kalendāru sarūpēt šogad. 

Mums ir bijuši dažāda satura adventes kalendāri. Padalīšos ar labajām idejām un ar kļūdām, ko nepieļaut.

Praktisko darbiņu adventes kalendārs

Pats pirmais adventes kalendārs bērniem mums bija, kad vecākajam dēlam bija 3g10mēn. Agrāk nemaz neprasījās, jo šķita, ka domu viņš nesapratīs.

Es biju pārcentīga - izsērfoju Pinterest un katrai dienai ieliku kādu ar Ziemassvētkiem saistītu aktivitāti. Nedariet tā! Kāpēc? Ņemiet vērā, ka būs dienas, kad vakarā pēc darbiem, bērnudārziem un skolām dažkārt vienkārši vairs nav spēka aktivitātēm, tāpēc “atšķaidiet” ar kaut ko ļoti elementāru un maz resursus un spēkus prasošu, piemēram, vienkāršās aktivitātes:

1. Nopirksim Ziemassvētku saldējumu.

2. Ēdīsim vakariņas sveču gaismā.

3. Noskatīsimies Ziemassvētku multeni.

4. Izlasīsim pasaku par Kraukšķīti.

5. Uzliksim gaismas virteni uz palodzes.

6. Iededzināsim nākamo sveci adventes vainagā.

7. Pabarosim putniņus aiz loga.

Vēl - ja aktivitātes liekat aploksnēs, tad noteikti sanumurējiet tās un izveidojiet paši sev šo numurēto sarakstu, lai aktivitātes var droši mainīt vietām pirms bērni pamodušies, ja jūtat, ka šodien tomēr nav īstā diena. Īpaši tas attiecas uz aktivitātēm, kas atkarīgas no ārējiem apstākļiem, piemēram:

8. Uzcelsim sniegavīru.

9. Sameklēsim debesīs Lielos Greizos Ratus. Iedvesma zvaigznāju pētīšanai te.

10. Iesim pikoties.

11. Iesim pēc egles.

12. Uzrīkosim mājās fotosesiju Ziemassvētku noskaņās

13. Iemācīsimies īsu Ziemassvētku pantiņu

Ieteikums no mums -  Evijas Gulbes dzejolis

Ziemas mīkliņa
Burkāns, divas odziņas,
Ogļmelnas podziņas.
Pagalmā stāv balts un tīrs
Tikko uzcelts - ..... ! 

 

14. Sagatavosim un nosūtīsim paciņu Eņģeļu pastā kādam opim vai omei Latvijas pansionātos. 

15. Cepsim piparkūkas.

16. Rakstīsim/zīmēsim vēstuli Ziemassvētku vecītim.

17. Izgriezīsim sniegpārsliņas.

 

Vēl citas praktiskas idejas

18. Sajūtu trauciņi.

Trauciņā vai kādā pudelē liekam visu, ko vien sirds kāro. Mēs likām priežu zariņus, čiekurus, spīdumiņus, kādu pīlādža ogu un pārlējām visu ar iekrāsotu ūdeni. Ūdens rada palielināmā stikliņa efektu, bērniem patīk pētīt šīs palielinātās skujas. Vēl var klāt pieliet eļļu - dažādie blīvumi rada interesantu saspēli. Ja ir bail, ka bērns varētu attaisīt vaļā vāciņu, to var aizlīmēt ar līmi. Mēs kaut kā iztikām bez līmēšanas - saprata, ka pudele ir pētīšanai.  

 

19. Mandarīnu sveces.

Pats atbildīgākais moments - atrast viegli mizojamus mandarīnus un nomizot tā, lai iekšā paliek tas baltais "diedziņš". Pēc tam ielejam eļļu (mēs ņēmām to, kas bija mājās - cepšanai domāto) un maksimāli tuvu eļļas līmenim aizdedzina "deglīti". Tas arī viss! Sveces deg ilgi. 

20. Mākslīgais sniegs.

Skūšanās putas (vislētākās un parastākās) pakāpeniski pievieno sodai (ar vienu paciņu pietiek) un mīca līdz patīk sniega konsistence. Skūšanās putu atvēsinošā efekta ietekmē sniegs pat šķiet mazliet vēss. Var pa to rakties, birdināt, braukt pāri ar rotaļu mašīnām, taisnīt sniega kalnu. Slēgtā traukā arī var uzglabāt - nezaudē savas īpašības. 

 

21. Čiekuru pētīšana.

Šim darbiņam būs nepieciešami pāris čiekuri (priežu vislabāk) un "burvju ūdens". Visparastākajam ūdenim piepilina pāris pilienu krāsvielas, pieber spīdumiņus un burvju ūdens gatavs! 

Čiekurus pirms tam jāpatur siltumā, lai tie atveras. Labi pirms tam pārliecināties, ka aizvērtus čiekurus vienkārši ar rokām nevar attaisīt un pēc tam arī atvērušos čiekurus ar rokām nevar aiztaisīt bez laušanas.

Liekam burvju ūdenī! Un lēnām notiek brīnums - čiekuri aizveras. 

22. Ledus gleznas.

Lēzenā traukā tāpat kā pie sajūtu trauciņiem atkal liek visu, kas šķiet gana ziemīgs - skujas, apelsīnu miziņas, pīlādžu ogas, nelielus čiekurus, kādus spīdumiņus. Visu pārlej ar ūdeni un izliek uz balkona, ja ir auksta ziema, bet, ja nav - tad saldētavā. Kad ūdens sasalis, ņem ārā ledus gleznu un izliekam to vēsā vietā visu apbrīnošanai. 

Mēs laikam bijām tik aizrāvušies, ka man pašai nemaz nav bildes ar šo aktivitāti, tāpēc, lai parādītu jums mani glābj brāļa sieva Laura un viņas abu meitu darinājumi. 

 

23. Pufīgās krāsas.

Skūšanās putas - atkal jau visparastākās un vislētākās -  attiecībā 1:1 ar PVA līmi. Un gatavs! Ja mājās ir, tad var sadalīt pa trauciņiem un katrā trauciņā iepilināt pa pilienam pārtikas krāsvielas. Mums ļoti patīk, ka šīs krāsas savu pufīgumu saglabā arī pēc nožūšanas. Sanāk ļoti interesants efekts. Gleznojām uz melna papīra. 

 

24. Ziemas medības.

Šo ziemas medību lapu pārtulkoju no cbc.ca mājaslapas. Ir lieliski dodies pastaigā uz mežu arī bez mērķa, bet dažreiz šādi uzdevumi piedod pastaigai labu stimulu, azartu un interesi. Spied te vai uz bildes, lai tiktu pie savas ziemas medību lapas. 

25. Aromātiskie apelsīni.

Es ticu, ka šis ir ļoti zināms darbiņš, bet arī vienkāršās lietas mēdz izkrist no prāta, tāpēc šeit atgādināšu. 

Pavisam vienkārši - apelsīnos sasprauž krustnagliņas un bauda smaržu. 

Mūsu bērniem parasti ir izdevies uzreiz ar pašām krustnagliņām iedurt, bet, ja ir grūti, tad sākumā apelsīnu var sadurstīt arī ar koka iesmiņiem. Var veidot kādus īpašus rakstus. 

 

26. Sniegavīra spēle

Pirmais solis ir izgatavot 6 sniegavīra sastāvdaļas vairākos eksemplāros: trīs dažādu izmēru bumbas, burkānus, spaiņus un zariņus. Spēle var būt galda spēles izmērā, taču daudz iespaidīgāk un jautrāk, ja tā ir liela - tāda īsta sniegavīra izmēros. Sniega bumbām mēs apvilkām trīs dažāda izmēra šķīvjus. 

Protams, ka darba gaitā šķīvji NAV katru reizi jāsaliek sniegavīra formā kā šajā attēlā - tā vienkārši bija bērna vēlme.

 

Katru detaļu izgriež un izkrāso tādā tehnikā kādā nu tīk. Mēs krāsojām ar akvareļiem. 

 

Otrais solis ir izgatavot metamo kauliņu. Ja mājās jau ir kāds viegls kubs, ko varat izmantot šim mērķim, lieliski! Ja nav, tad metamo kauliņu varat izgatavot paši - mēs vadījāmies pēc šī video. Kad kubs uzlocīts, tad aplīmējiet to ar mazāka izmēra sniegavīra detaļām- uz katras skaldnes citu. 

 

Spēles būtība -  katrs pēc kārtas met metamo kauliņu un ņem sev atbilstošo sniegavīra daļu. Uzvar tas, kuram izdodas pirmajam uzbūvēt pareizo sniegavīru. Mēs esam spēlējuši ne tikai mājās, bet arī bērnudārza pasākumā, sadaloties komandās. 

 

Vakara našķošanās un sarunu kalendārs

Pagājušā gadā ar diviem maziem viengadniekiem, mums bija  slinkais adventes kalendārs. Es sagriezu mājās esošo filca audumu un katrā ieliku pa kādam gardumam. Piesēju pie aizkaru stangas. Katru vakaru griezām nost vienu sainīti un pie tējas izrunājām, kā pagājusi mūsu diena. 

Šī ideja man bija no sava vidusskolas laika, kad mana audžumamma uztaisīja šādu gaidīšanas "kalendāru". Vakara sanākšana ar sarunām mums visiem palikusi atmiņā kā ļoti sirsnīgs laiks. Kļūda, ko mēs pieļāvām toreiz  - dažos sainīšos bija našķi, kas bojājas, piemēram, mandarīni. Kamēr mēs pie tiem tikām, tie jau bija sabojājušies. Pagājušā gadā šo pieredzi ļoti ņēmu vērā un saliku tikai tādus saldumus, kas ātri nebojājas. 

Strops Design pasaku adventes kalendārs

Vēl klāt pie našķiem pagājušajā gadā mums bija arī Strops Design adventes kalendārs ar Kārļa Skalbes pasakām. Šogan viņi piedāvā cita satura pasaku kalendārus - meklējiet viņu mājaslapā

 

Grāmatu kalendārs 

Viena līdzīga doma pasaku adventes kalendāram ir iesaiņot 24 grāmatas par ziemas un Ziemassvētku tēmām, un tad katru dienu pa vienai pakot ārā un lasīt. Lielākam pārsteiguma momentam var darīt tā, ka šīs grāmatas visu cauru gadu stāv noliktas prom un tiek izvilktas tikai šajā īpašajā laikā. Protams, var paņemt grāmatas arī no bibliotēkas. 

Rūķis

Šogad mums pašiem ir Rūķis, kas katru dienu kaut kur paslēpjas, bērniem tas jāatrod, jāizlasa uzdevums. Rūķis atnes arī pa kādam saldumiņam vai nieciņam Ziemassvētku noskaņās. Mūsu rūķu meitene ir pirkta Liepiņu ģiemes veikalā Pingas.lv. (Šis vispār ir brīnišķīgs veikals, kas pieder daudzbērnu (četri dēli!!! uh!) ģimenei, veikalā atlasītas lieliskas kvalitātes rotaļlietas, apģērbi, braucamie. Iesaku paciemoties.)

Vēl dažādi rūķi nopērkami arī Rimi veikalos. 

Adventes kalendāra uzdevumu lapiņas pieejamas bloga veikala sadaļā.

Centra Līna adventes kalendāri

Vēl mums ir bijis Ģimenes psiholoģijas centra "Līna" adventes kalendārs. Es to patiesi iesaku, it īpaši, ja paši jūtaties noguruši un nejūtat sevī iedvesmu darīt kaut ko laikietilpīgu. Atliek vien to izdrukāt, sagriezt un katru dienu pa lapiņai izlasīt un izpildīt vai pārrunāt. 

Otrs Ģimenes psiholoģijas centra "Līna" kalendārs, ko iesaku vecākiem pašiem ir adventes kalendārs rūpēm par sevi. Paskatieties, cik jauki ieteikumi tajā - 

 

Šogad Ģimenes psiholoģijas centrs "Līna" arī piedāvā ko īpašu - Adventes kalendārs  - Satikšanās. Satiekot sevi, satiec savu bērnu. Pa īstam.

 

 

 

Lai brīnišķīgs šis svētku gaidīšanas laiks! 

 

 

Viktorija

P.S. Seko bloga jaunumiem EsPats! Facebook lapā un arī Instagram, kur ar dažādiem rakstiem, bildēm un idejām dalos vairākas reizes nedēļā.

Komentāri

Viktorija Ozola

Paldies 🙏👍

Viktorija Ozola

Cik superīgs materiāls un tik noderīgs🤗

Viktorija Ozola

Vienkārši superīgas idejas. Paldies.

Viktorija Ozola

Paldies! Tiiikk labi! Super! Jauku Ziemassvētku gaidīšanas laiku!❄❄❄

Komentē