Brāļu un māsu strīdi

“Mammu, viņš paņēma manu zīmuli!” “Tēti, pasaki viņai!” “Viņš man iesita!” “Es pateikšu mammai, ko tu izdarīji!” “Tēti, viņa sabojāja manu zīmējumu!”

...ja jūs šajos strīdos sāksiet iejaukties, un meklēt vainīgo, tad, apsveicu - jūs tagad esat šķīrējtiesnesis un ar to tagad arī lielākoties arī nodarbosieties. Pie jums nāks ar katru “netaisnīgo” sīkumu, un šādu sīkumu būs bezgala daudz.

🔸Brāļu un māsu strīdos jūs varat būt konsultants, kad strīds jau ir noplacis. Aprunāties ar katru no pusēm atsevišķi, iesakot kādu prātīgu risinājumu. Tad tas nešķitīs kā aizrādījums vai pat netaisnība: “Klau, mēs flomasteriem vienmēr uzliekam vāciņus, lai tie neizžūst. Arī brālis dusmojas, ja kāds ir aizmirsis to izdarīt. Tu droši vien būtu dusmīgs, ja kāds sabojātu tavu mantu, vai ne? Izdarām vienmēr šo mazo sīkumu- uzliekam vāciņu!”

🔸Jūsu uzdevums ir nodrošināt bērnu drošību. Ja kāds vicinās ar šķērēm vai koka kluci - tas vienkārši ir jāpaņem nost un jānoliek prom. Arī, ja tas ir kautiņš, tad tas būtu jāizšķir. Taču ieņemt kādu no pozīcijām, pateikt, kurš te ir un kurš nav vainīgs, sodīt, nav jūsu uzdevums.

🔸Esiet tas, pie kā bērni var atskriet samīļoties, ja kāds raud vai kādam sāp. Uzklausiet, samīļojiet. Esiet kā miera osta, pie kuras var griesties. Arī bērnu empātijas spēju attīstīšanai tas ir svarīgi- redzēt, ka tas, kam sāp/ir bēdīgs, tiks samīļots.

🔸Iesaistīties strīda karstumā konflikta risināšanā nav prātīgi. Pirmkārt, kad emocijas līst pāri malām, tāpat neviens nepieslēdz loģiku un vispār nedzird jūsu moralizēšanu. Un, otrkārt, jūs nekad līdz galam neziniet, kas īsti notika un kurš bija pirmais, kas “uzkasījās”, jūs nevarat būt objektīvs. Citreiz tas pat ir kaut kas, kas aizsācies jau iepriekšējā dienā, un šķietamais vainīgais var izrādīties upuris.

🔸Mums kādreiz kāds no bērniem atskrien šādiem tekstiem, taču tā kā es šīs situācijas nerisinu ar vainīgā meklēšanu un sodīšanu, viņi īsti arī to negaida no manis - samīļojamies, papūšu, noglāstu galvu, paņemu rokās, ja vajag, kādreiz parunājam tīri emociju līmenī - izstāstu, ko es redzēju un nosaucu vārdā emocijas, ko varētu būt jutis un tagad jūt bērns, un viss, bērns aizskrien tālāk. Ja esmu novērojusi situāciju, kas mani satrauc, par to runāju citā mirklī - iejūtīgi, ar mīlestību, draudzīgā tonī, lai nerodas sajūta, ka es baros vai nostājos kāda pusē.

🔸Nav tā, ka es nekad nelietoju stingru balsi un aizrādījumus. Lietoju, taču tad tas ir nopietni - un arī bērni to uztver nopietni, jo tas ir pietiekami reti. Ja jūs baraties visu laiku un ja stingrā un dusmīgā balss ir ikdiena, tad tā vairs nav nopietns instruments, tā drīzāk ir fona troksnis. Bērni to vairs pat neuztver nopietni. Tāpēc stingrus toņus un skaļu balsi aicinu lietot tikai retos izņēmuma gadījumos, lai tai tiešām svars un nozīme.

🔸Tās ir bērnu savstarpējās attiecības, viņu horizontālo attiecību līmenis. Ja netiek apdraudēta kāda drošība, tad nav jāiejaucas. Viņiem ir svarīgi apgūt konfliktu risināšanas māku. Tā dzīvē noderēs daudz. To, kā risināt konfliktus, bērni var mācīties arī no vecākiem - nevajag kaut kā īpaši tēlot, ka vecāki savā starpā nekad nestrīdas. Daudz vērtīgāk ir, ja kādreiz sastrīdaties un parādiet, kā bez personīgiem aizvainojumiem, konstruktīvi tiekat ar šo situāciju galā un ka tas nav pasaules gals.

🔸Piemērs no manas bērnības ar vecāku nepareizu iejaukšanos bērnu konfliktā. Sēžam ar brāli (čau, Raimond) katrs savā istabas stūrī. Viņam laikam garlaicīgi palika, sāk skaļi teikt:”Nu, izbeidz! Ko tu dari? Neaiztiec mani!” No virtuves istabā ieskrien mamma. Sabar mani un saka, lai lieku mieru brālim (kuram es pat tuvumā neesmu!). Viņa aiziet prom, brālis atkal sāk tos pašus tekstus. Es sadusmojos, pieceļos, eju klāt un iesitu. Atkal ieskrien mamma un redz, ka situ brālim  - protams, es atkal tieku sabārta. Taisnīgi? Es beigās esmu dusmīga gan uz brāli, gan mammu par netaisnību, turklāt man pat nav šīs miera ostas, cilvēka, kuram par to pastāstīt. Sajūta, ka nav atbalsta un ka man neticēs. Tas neuzlabo manas attiecības ne ar brāli, ne vecākiem.

🔸Tā vietā, lai risinātu bērnu attiecības, esiet cilvēks, kas samīļos, uzklausīs, nieiejauksies bez vajadzības un konsultēs brīdī, kad emocijas ir noplakušas un bērns tiešām ir gatavs uzklausīt padomu un racionāli spriest.

🔸Lai arī cik daudz bērni strīdētos, svarīgi, lai vairāk tomēr būtu prieka pilno mirkļu, kur viņi kopā smejas, piedzīvo kopības sajūtu, spēlē spēles, skrien, lec, pļāpā pirms aizmigšanas. Tas ir nozīmīgi, lai nākotnē viņiem veidotos sirsnīgas attiecības. Tāpēc vēlos ar jums dalīties ar fragmentā no grāmatas “The Whole-Brain Child”:

“Nesenie pētījumi norāda uz to, ka labas un sirsnīgas brāļu un māsu attiecības nākotnē, ir atkarīgas no tā, cik daudz jautrības un prieka ir bijis viņiem kā bērniem. Pat, ja bērnībā viņi ir ļoti daudz strīdējušies un kašķējušies, visu izšķir tas, vai šīs prieka epizodes tomēr visu nobalansē.

Bīstamība ir tad, ja bērni viens otru ignorē. Iespējams, spriedzes ikdienā ir mazāk, taču tā ir droša recepte vēsām un distancētām attiecībām nākotnē.

Tātad, ja vēlaties savos bērnos attīstīt tuvas, ilgtermiņa attiecības, jums par to jādomā kā par matemātisku izteiksmi, kur prieka daudzums, ko viņi kopīgi dala, būtu lielāks par konfliktu daudzumu. Nav iespējams konfliktus pielīdzināt nullei. Brāļi un māsas vienmēr kašķēsies, bet, ja jums izdodas otru izteiksmes pusi palielināt, dodot bērniem aktivitātes, kas rada pozitīvas emocijas un atmiņas, jūs palīdzēsiet izveidot stipras saites starp viņiem un izveidosiet drošu pamatu attiecībām, kas saglabāsies mūža garumā.

Būs brāļi un māsas, kuriem pozitīvās emocijas raisīsies dabiski, bet jūs varat arī palīdzēt. Piemēram, ar asfalta krītiņiem kopā uzzīmējiet parkā uz ietves krāsainu monstru. Ļaujiet izmantot kameru un lai viņi kopā uzfilmē video. Aiciniet visus kopā izveidot pārsteiguma dāvanu vecvecākiem. Vienalga, kā jūs to darāt - ģimenes riteņizbraukums, galda spēles, cepumu cepšana, apvienošanās komandā cīņā pret mammu ar ūdenspistolēm, vienalga - atrodiet veidus, kā jūsu bērni varētu jautroties kopā un stiprināt savas attiecības.”

Šonedēļ ierunāju arī live video savā Instagram profilā par brāļu un māsu tēmu - to var noskatīties šeit

Viktorija

P.S. Seko bloga jaunumiem EsPats! Facebook lapā un arī Instagram, kur ar dažādiem rakstiem, bildēm un idejām dalos vairākas reizes nedēļā.

Komentē