Bērns - "perfekcionists"?

Domāju, ka par perfekcionismu būtu daudz ko teikt psihologiem. Daļu atbildes pati par savu perfekcionismu esmu atradusi arī grāmatā “Tavs iekšējais bērns meklē mājas”, ko izdeva Ģimenes psiholoģijas centrs Līna. Pati šeit vārdam "perfekcionists" ieliku pēdiņas, jo nedomāju, ka vētraina reakcija uz kādu neizdošanos vai satraukšanos par sīku neizdošanos automātiksi nozīmē perfokcionismu.

Manam vecākajam dēlam tulīt būs 10 gadi, un nu jau paliek vieglāk ar šo sadaļu, kur viņš raud vai sviež pa gaisu kaut ko, kas neizdodas tā, kā viņš ir iztēlojies. Parasti šie bērni, kas pārdzīvo par sīkumiem (no mūsu skata punkta - sīkumiem), pēc maniem novērojumiem, ir arī emocionāli, talantīgi un ar lielu vēlmi visu ko sasniegt… bet vētraini reaģē uz neizdošanos. Šajos vētrainajos brīžos mēs nevaram izglābt bērnu no viņa emocijām, jebkas, ko mēs ieteiksim nebūs labi. Mēs nevaram viņa vietā tikt pāri šīm nepatīkamajām sajūtām, kas rodas, kad viņiem kaut kas neizdodas procesā, bet mēs varam palikt mierīgi. Būt mierā ar to visu. Necensties glābt, necensties rādīt kaut kādu risinājumu, jo tas tikai satracina vēl vairāk. Mēs drīzāk varam pavērot sevi - vai esam mierīgu, un būt blakus šajā procesā bez ekspektācijām. Bērnam šajā mirklī ir jājūt, ka mēs viņu pieņemam, ka visas viņa emocijas ir normālas. Ja mēs būsim pārliecināti un mierā, tad tikai šādi mēs reāli varam šajā mirklī palīdzēt, viņi skatās uz mums, meklējot vadību. Bērns nevar būt komfortā, ja mēs paši neesam komfortā. Tas ir pirmais solis.

Ar laiku bērns saprot, ka, lai tiktu pie rezultāta, nākas piedzīvot pa vidu arī šo nepatīkamo daļu -  kaut kas nesanāk. Tikko pagājušajā nedēļā palīdzēju dēlam saprast saistīto pierakstu. Viņš pēc savas būtības ir matemātiķi - es ticēju, ka viņam izdosies. Mums bija 3 asaraini piemēri. Tad nākamajā dienā vēl 3, bet mazāk asaraini, un vēl nākamajā dienā jau 3 pareizi atrisināti ar smaidu par pareiziem rezultātiem un jau ar azartisku dzirksti acīs.

Man šķiet, ka patiesībā tas pat ir dabisks process - iemācīties tikt galā ar savam vecumam atbilstošiem uzdevumiem, ejot cauri zināmām grūtībām. Kāds vētraināk, kāds mierīgāk… Necenšamies izglābt situāciju, esam blakus, esam mierīgi, neuztveram personīgi.   

Viktorija

P.S. Seko bloga jaunumiem EsPats! Facebook lapā un arī Instagram, kur ar dažādiem rakstiem, bildēm un idejām dalos vairākas reizes nedēļā.

Komentē