Vai maksāt bērnam par to, ka viņš palīdz veikt ikdienas mājas darbus?

Par pavisam ikdienišķiem darbiem nav vēlams maksāt, jo bērni var sākt gaidīt, ka par katru sīko lietu viņiem maksās vai sāk jautāt: “Kas man par to būs?” Kādā brīdī viņiem var kļūt arī vienaldzīgs atalgojums un teikt: “Man vienalga. Vari nemaksāt! Vari kārtot pati/-s.” – līdzīgi var notikt arī dažādu uzlīmīšu kalendāru un citu apbalvojumu gadījumā.

Nemaksā par lietām, kas ir pašsaprotamas. Pašsaprotams ir tas, ka mēs saklājam savu gultu, saliekam rotaļlietas vietās, aiznesam netīro veļu uz veļas grozu, ieliekam netīros šķīvjus izlietnē vai trauku mašīnā, lielāki bērni iznes atkritumus. Maksas darbi drīkst būt tie, kas nav ikdienas darbi. Ir darbi, kurus ģimenēs dara ļoti reti vai pat ņem palīgus no malas to veikšanai (piemēram, mēs esam maksājuši profesionālam logu mazgātājam un bērni ir redzējuši, ka šādi maksas darbi pastāv). Bērniem paveicami, bet ne ikdienas darbi drīkst būt maksas darbi, piemēram, noslaucīt visā mājā putekļus no grīdlīstēm vai sakārtot kādu atvilktni, ko ikdienā neviens nesakārtos. To var darīt tad, kad bērnam tuvojas Miķeļdienas vai kādu citu saulgriežu tirdziņš izglītības iestādē, un gribas parādīt konceptu, kas vispār ir alga – ka to var saņemt par padarīto un tad arī tērēt.

Svarīgi ir iedot arī apziņu, ka mēs visi piedalāmies kārtošanā, jo esam ģimene. Ja bērns sāk teikt, ka “es to nekārtošu, jo es to neesmu izvandījis”, tad var atgādināt, ka te dzīvojam visi kopā un dažkārt nākas darīt lietas arī it kā citu vietā, piemēram, mamma ieliek mazgāties ne tikai savas sasmērētās drēbes, bet izmazgā arī brālim un tētim. Tētis nomazgā arī tos traukus, no kuriem nav ēdis. Arī grīdu izsūcam ne tikai pa tiem ceļiem, pa kuriem esam staigājuši, bet visā istabā. Tāpat arī brālis var kādreiz atlikt atpakaļ tos klučus, ko istabā izmētāja mazais brālis. Bet šīs sarunas jāvada ar nelielu humora piedevu, nevis ar pārmetumiem. Pasmejieties kopā: “Iedomājies, ja es tagad izmazgātu grīdas tikai tajās vietās, kur es esmu gājusi?!”

Viktorija

P.S. Seko bloga jaunumiem EsPats! Facebook lapā un arī Instagram, kur ar dažādiem rakstiem, bildēm un idejām dalos vairākas reizes nedēļā.

Komentē