Bērni ir vislielākie eksperti emociju paušanā

Dažreiz arī ar tik “pareiziem” tekstiem kā  “jā, tu esi nobažījies/nobijies/dusmīgs” mēs patiesībā, nevis pieņemam bērna emocijas, bet gan īstenībā pasakām “jā, es tevi dzirdu, bet viss - pietiek, izbeidz” un gribam, lai bērns apklust, beidz raudāt, čīkstēt. It kā runā pareizi, it kā dari visu kā gudrās grāmatās raksta, bet tāpat kaut kā tas viss nestrādā, jo nevis tiešām pieņemam, bet ar “pareizajiem tekstiem” gribam aizvērt.

Nav tā, ka šādos mirkļos mums kaut kā šausmīgi īpaši jāpalīdz tikt galā ar emocijām, jo patiesībā tieši bērni ir vislielākie eksperti emociju izpaušanā un izventilēšanā. Viņi ir ļoti brīvi izpaust prieku, bēdas, dusmas, sajūsmu - visu! Turklāt, tā nav viņu izvēle, tas ir dabiski, kas viņiem “nāk ārā”. Tas, kas reāli var palīdzēt ir mūsu PAŠU PIEMĒRS (pirms mierināt bērnu - pašiem jābūt mierīgiem, pašiem rādīt, kā mēs tiekam galā ar dažādām emocijām, kā strīdamies, kā salabstam, kā dusmojamies, kā priecājamies), ATĻAUT JUST EMOCIJAS un DOT LAIKU. Dot laiku ne tikai konkrētajā mirklī, bet patiesībā - gadiem, jo emociju regulēšana ir atkarīga arī no mūsu smadzeņu brieduma. Smadzenes attīstās ilgi! Tāpēc nevajag gaidīt, ka četrgadīgs bērns pienāks un pateiks jums, ka viņā briest spēcīga vēlme sāk kliegt, iesist vai mest kaut ko pa gaisu, jo ir pārguris no garās dienas bērnudārzā. Viņi to nesaka, viņi to dara, izpauž, jo vēl nespēj tik labi valdīt pār sevi kā pieaugušie.

Neieslīgstiet šajās emocijās, bet gan esiet pārliecināti līderi, kas novada dažādas situācijas. Tieši mūsu attieksme dažādās situācijās var dot to lielo atšķirību, kā vispār dažādas situācijas ar bērniem atrisinās - mierīgi vai ar “uzvilktiem” vecākiem un kliedzošu bērnu. Parādām, ka mēs nebaidāmies no emocijām, neignorējam, necenšamies apklusināt, veidojam attiecības, saglabājam arī humoru - parādām, ka mēs esam pieaugušie, kas spēj parūpēties un saglabāt mieru, vadīt. Tad arī bērni tik daudz nemaz necenšas testēt robežas, jo redz iekšējo spēku un pārliecību.

Viktorija

P.S. Seko bloga jaunumiem EsPats! Facebook lapā un arī Instagram, kur ar dažādiem rakstiem, bildēm un idejām dalos vairākas reizes nedēļā.

Komentē