Bērns kož!

Sišana, kniebšana, grūšana vai košana tāpat kā vārdi un skaņas, ko izdod bērns, arī ir bērna valoda- ķermeņa valoda.

🔸Tā ir fāze, kas, visticamāk, pāries arī tāpat, bet var pavērot, kad un kāpēc tas notiek, lai maksimāli novērstu faktorus, kas izprovocē šādu uzvedību.

🔸Bērns nezina, ka ir sociāli nepieņemami kost, sist, kniebt vai grūst kādu, un viņš vienkārši tā izpauž, piemēram, savas sāpes (nāk zobi), savu neapmierinātību (vecāki emocionāli nepieejami- piemēram, tai pašos telefonos, neveido acu kontaktu, nerunājas ar bērnu utt.), nogurumu, izsalkumu, vilšanos, nepatiku pret pārmaiņām (tai skaitā, māsu un brāļu piedzimšanu), vecāku stresu. Arī spēcīgas pozitīvas emocijas bērns šādi var izpaust, piemēram, prieku.

🔸Šāda uzvedība var būt saistīta arī ar pārāk stimulējošu vidi. Jāpaskatās, vai nav visu dienu ieslēgts tv/planšetes, vai rotaļlietas un vide nav parāk raiba un koša, vai vispār nav par daudz rotaļlietu, par daudz trokšņa (vai visu dienu kaut kas skan fonā?).

🔸Ja sit, kniebj vai kož rotaļājoties un smaidot, tad var izmēģināt taktiku, ka tam niepievēršam uzmanību. It īpaši, ja tas notiek pirmās reizes un bērns pārbauda, kā tas ir. Citreiz bērni redz mūsu reakciju (vecāki mēdz ne tikai dusmoties, bet arī pasmieties un pajokot par to - visas šīs reakcijas šķiet bērnam interesantas) un bērns vēlas šo reakciju redzēt vēl un vēl- vai tā vienmēr ir vienāda? (stāsts par robežu pārbaudīšanu) Vai tā ir kā spēle? Kādi vecāki paliek, kad viņi ir dusmīgi? Tas viss bērnam ir interesanti!

🔸Ja bērns kož ar dusmām, tad ir skaidri jāsaka: “Es nevaru tev ļaut sev kost,” papildus var aprakstīt arī bērna emocijas (pat pavisam mazā vecumā- “jā, tu esi dusmīga, tu gribēji…’’).

🔸Ja bērna smejas vai smaida pēc skaidra aizrādījuma par to, ka nedrīkst tā darīt, tad bērns pārbauda robežas un sagaida skaidras un mierīgas norādes- “tā nedarām!”

🔸Galvenais neuztver šo fāzi pārāk personīgi. Tā var būt grūta, bet pāries.

Viktorija

P.S. Seko bloga jaunumiem EsPats! Facebook lapā un arī Instagram, kur ar dažādiem rakstiem, bildēm un idejām dalos vairākas reizes nedēļā.

Komentē