Cik daudz negatīvisma nākas dzirdēt bērnam?

“70% no valodas, ko dzird bērns līdz 5 gadu vecumam savā virzienā, ir ar negatīvu nokrāsu.”

🔸Šādu faktu es dzirdēju vienā podkāstā. Man neizdevās atrast šo pētījumu (ja tāds vispār ir bijis), taču šis teikums man lika aizdomāties un ieklausīties savā un arī citu pieaugušo valodā, komunicējot ar bērniem.

🔸Līdz gada vecumam  īpaši daudz negatīvu vārdu mazuļu virzienā parasti netiek virzīts, taču, augot, sākot kustēties, veidojot savu viedokli par notiekošo, bērns sāk izpelnīties aizvien vairāk negatīvu repliku un aizrādījumu. “Nelēkā. Nedarī tā! Vai vari mierīgi paēst? Ģērbies ātrāk! Vai tu vari vienreiz beigt čīkstēt! Beidz šļakstīties! Beidz dīdīties, tu tā izliesi tēju. Ko tu kliedz? Nepārtrauc mani! Apstājies! Nē, šodien jāvelk šie cimdi. Neaizmirsti nomazgāt rokas. Nekādu saldumu pirms vakariņām.”

🔸Lai arī daudzi no šiem tekstiem patiesībā ir labi domāti - mēs esam pieaugušie, kas kaut kādā veidā grib pasargāt bērnu (no tējas izliešanas, no izskriešanas uz ielas, no savainošanās, gribam, lai ēd sabalansētu uzturu), tie tik un tā ir negatīvi vārdi, ko bērns diendienā daudzas, daudzas reizes dzird.

🔸Negatīvā veidā formulētie teikumi un vārdi parasti ir pirmais, kas mums nāk prātā, jo tos mēs varam ātri pielietot - nav īpaši daudz jāpiedomā, lai pateiktu “Nelēkā pa gultu!” taču ir ļoti svarīgi mācīties pašiem lietot pozitīvu valodu. Tas atstās gan labvēlīgu ietekmi uz bērnu un jūsu savstarpējām attiecībām, gan arī palīdzēs bērnam saprast, ko tad tieši no viņa sagaida.

🔸Piemēram, ja mēs sakām: “Beidz bakstīt brāli!” tad šis teikums ir kā daudzpakāpju process, kas bērn jāapstrādā- pirmkārt, bērns dzird kārtējo negatīvismu savā virzienā,  otrkārt, viņam jāsaprot, kas tieši viņam ir jāpārtrauc, (piekritīsiet, ka “beidz bakstīt brāli” ir diezgan abstrakti mazam bērnam?) un vēl, treškārt, jāizlemj, kas tieši viņam būtu jādara šīs darbības vietā. Efektīvāk (un arī jaukāk), būtu uzreiz pielietot pozitīvu valodu, piemēram: “Nāc, paspēlējies šeit! Mēs varam kaut ko uzbūvēt ar lego.”

✖️Beidz kliegt. ➡️ Runāsim klusāk.

✖️Beidz dīdīties. ➡️ Sēdēsim mierīgi. Vai tu gribi es tev atgādināšu elpošanas vingrinājumu, ko lietojām, lai kļūtu mierīgāki?

✖️Es tev nepirkšu šo mantu, pilna māja jau! ➡️ Ja tev tā tiešām ļoti patīk, varbūt varam sākt tai krāt? Vai varbūt pievienosim to tavam dzimšanas dienas dāvanu sarakstam?

Viktorija

P.S. Seko bloga jaunumiem EsPats! Facebook lapā un arī Instagram, kur ar dažādiem rakstiem, bildēm un idejām dalos vairākas reizes nedēļā.

Komentē