Ko praksē nozīmē maģiskais vārdu savienojums "nospraust robežas"?
Nospraust robežas ir:
- rūpēties par bērna fizisku drošību (piemēram, “Mēs nekāpjam uz palodzēm.” “Nāc, es tev parādīšu, kā nest šķēres, lai nesadurtu sevi un citus.”);
- iejaukties mirkļos, kad bērna izvēle var negatīvi viņu ietekmēt (“Saldumus mēs ēdam pēc pusdienām.” Tas ir piemērs salīdzinoši mazu bērnu. Ar lielāku bērnu tās negatīvās ietekmes jau ir cita veida, līdz ar to arī sarunas par tām - sarežgītākas.)
- parādīt, ko nozīmē būt cieņpilnam - rādīt to ar savu piemēru attiecībās ar pašu bērnu, citiem cilvēkiem un sevi;
- rādīt, kā uzņemties atbildību par savu rīcību (“Tev izlija ūdens. Skaties, te mums stāv lupatiņas. Nāc, izvēlies, ar kuru tu vēlies saslaucīt.” Lielākam bērnam tā, piemēram, var būt atbildības uzņemšanās par aizmirstu sporta tērpu, kuru vecāki neskrien un nenes, lai tikai bērnam viss būtu.)
Pārāk daudz noteikumi var radīt lieku spriedzi, sajūtu, ka neko nedrīkst, un bērna uzvedību tas var tikai pasliktināt. Vislabāk, ja ir tikai daži noteikumi, ar kuriem mierā ir visi ģimenes locekļi un visi tos tiešām ievēro, nevis tētis saka, ka pie galda rotaļlietas neņemam, bet mammai šķiet, ka tajā nav nekā slikta. Konsekvence un vienotība.
Minēšu dažus noteikumus, kas tiek ievēroti mūsu ģimenē:
- mēs ēdam tikai virtuvē;
- ēdienreižu laikā rotaļlietas un telefoni ir nolikti prom;
- pēc ienākšanas mājās, vienmēr ejam nomazgāt rokas;
- mēs lēkājam pa grīdu (šo nākas ik pa laikam atgādināt, kad kāds nolēmis lēkāt pa dīvānu);
- pirms gulētiešanas ir jāsakārto mantas un jāiztīra zobi.
Padomājiet par saviem ģimenes noteikumiem. Vai tādi vispār ir? Kā tie ir formulēti? (Ar ne-, ne-, ne-? Par šo vairāk rakstā Kā runāt, lai bērns mūs sadzirdētu?) Vai abiem vecākiem ir vienota nostāja? Ja kopīgas, vienotas nostājas nav, tas bērnam var būt ļoti mulsinoši. Ja tētis ļauj to, ko neļauj mamma, vai tas nozīmē, ka mammas teiktais nav svarīgs?
Viktorija
P.S. Seko bloga jaunumiem EsPats! Facebook lapā un arī Instagram, kur ar dažādiem rakstiem, bildēm un idejām dalos vairākas reizes nedēļā.