Vainas sajūta. 1. daļa - Vai vainas sajūta var būt laba?!

Vainas sajūta asociējas ar kaut ko sliktu, bet tā var būt arī laba. Kā? Tā var  darboties kā mūsu iekšējais kompass, piemēram, ja iesitam sunim vai bērnam, tad ir pat ļoti labi, ka sajūtamies vainīgi - tas ir iekšējais signāls, ka tā darīt nedrīkst, ka tas nav pareizi. Arī tad, ja nokavējam darbu vai pasākumu, un mūsu dēļ visiem nākas gaidīt, ir labi sajust vainu, lai apdomātu, ko un kā darīt nākamreiz, lai nenokavētu - piecelties agrāk, laicīgāk iziet no mājām. Vainas sajūta mums palīdz analizēt savas darbības. Dažkārt tas attiecas arī uz bērnu audzināšanu - sabļāvu, sajutos vainīga/-s, tas ir signāls, ka jāmeklē citi ceļi šādu situāciju risināšanā. Ko un kā varēja darīt savādāk pirms tam? Kā varēja izvairīties no kliegšanas un ko darīt tagad? (Tagad - atvainoties bērnam.)

Ikdienā daudzas mammas un tēti jūtas par kaut ko vainīgi - par to, ka neiedeva veselīgas pusdienas, par to, ka bērns vēl pamperos, par to, ka nevelta pietiekamu laiku, par to, ka baro ar mākslīgā piena maisījumu, par to, ka iet uz darbu, par to, ka agri palaiž uz bērnudārzu… Saraksts, par ko vecāki mēdz justies vainīgi, ir milzumgarš. Tam, par ko vecāki jūtas vainīgi, ir gana liels sakars ar to, kas iekšēji viņos tobrīd notiek, kādiem procesiem iet cauri. Ja mamma ar atvieglojumu atgriežas darbā un caur to jūtas piepildītāka, tad diezvai jutīsies vainīga par to, ka “it kā” agri palaida bērnu bērnudārzā, jo ieguvēji beigās ir visi. Tāpat ar mākslīgo piena maisījumu - ja zīdīšana šķita neizturama, izsmeļoša vai sāpīga, tad šāda pāreja uz maisījumu šķitīs kā atvieglojums un nejutīsies vainīga. Taču, ja šis solis ir veikts ar milzu šaubām, tad, protams, arī informācija, kurā būs uzskaitīti zīdīšanas plusi, šķitīs vainu sajūtu izraisoša vai pastiprinoša. Tai pat laikā mammai, kas zīda un viņai tas rada prieku, informācija par zīdīšanu būs pat iedvesmojoša.

Patiesībā informācija ir neitrāla. Tā pati par sevi neizraisa vainas sajūtu. Vainas sajūtai ir tiešs sakars ar mūsu iekšējiem procesiem.

 

Vainas sajūta - 2. daļa Ko darīt, ja piezagusies vainas sajūta?

Vainas sajūta - 3. daļa "Kā tev nav kauna!"

Viktorija

P.S. Seko bloga jaunumiem EsPats! Facebook lapā un arī Instagram, kur ar dažādiem rakstiem, bildēm un idejām dalos vairākas reizes nedēļā.

Komentē