Vajadzība vai iegriba?

Kā atšķiras izdabāšana no vajadzību apmierināšanas?

🔸Šķiet, ka atbilde jau ir pašā jautājumā. Vajadzību apmierināšana ir tad, kad dodam bērnam to, kas viņam IR vajadzīgs un nepieciešams. Ja zīdainis raud, viņa vajadzība ir tikt paņemtam rokās, mierinātam, mīļotam - tā nav ne izdabāšana, ne izlaišana, lai arī ko mums kādreiz kāds vēlas iestāstīt. Arī es esmu šādus komentārus saņēmusi… labu gribot, protams, lai man būtu brīvākas rokas un lai bērnu neizlaistu.

🔸Tieši tāpat vajdzību apmierināšana ir būšana blakus, samīļošana, saprašana un pacietība, kad bērna emocijas iet pāri malām un, iespējams, viņš pat rīko histēriju. Šajā mirklī vairāk nekā jebkurā citā viņam ir vajadzīgs pieaugušais, kas būs blakus. Tā ir vajadzība. Nevienam nav patīkami atrasties šādā stāvoklī, neviens nevēlas sevi nekontrolēt, savas asaras, savu uzvedību - tas ir grūti. Bērns tā sauc pēc mūsu palīdzības. Rādiet bērniem, ka arī šādus jūs viņus pieņemiet. Ja es esmu asarās, dusmīga vai izmisusi, es noteikti negribētu dzirdēt, ka mani kāds aizsūta uz citu istabu, lai beidzot nomierinos un nāku ārā, kad atkal būšu laba sieva, meita, mamma vai draudzene. Mana vajadzība ir, lai mani kāds atbalsta šādā mirklī. Bērnam tas ir vēl spēcīgāk.

🔸Izdabāt ir pilnīgi cits stāsts. Tas ir piepildīt jebkuru vēlmi uzreiz, tiklīdz tā ir izteikta, nekad neatteikt bērnam, nekad nelikt pagaidīt, vienmēr visu nopirkt, vienmēr likt bērna vēlmes pirmajā vietā. Tas ir lāča pakalpojums bērnam, jo dzīvē (bērnudārzā, skolā… jebkur citur) tā nekad nenotiek. Bērns jūtas varens un viņam viss pienākas. Šādā gadījumā būs jāsaskaras ar grūtām mācībstundām vēlāk attiecībās ar citiem cilvēkiem.

🔸Iegribas un vajadzības nav viens un tas pats. Vajdzību apmierināšana ir nepieciešamība, tā palīdz veidot drošu piesaisti, palīdz mums veidot labāku, dziļāku kontaktu ar bērnu, bet izdabāšana dod bērnam pārākuma sajūtu pār citiem.

Viktorija

P.S. Seko bloga jaunumiem EsPats! Facebook lapā un arī Instagram, kur ar dažādiem rakstiem, bildēm un idejām dalos vairākas reizes nedēļā.

Komentē