Saules sistēmas planētas

Šo materiālu es jau sen vēlējos uztaisīt, bet man pagāja vismaz pusgads, kamēr saņēmos. Vēlos iedrošināt visus tos vecākus un skolotājus, kas arī nevar saņemties uztaisīt -  tas ir ātrāk un vienkāršāk nekā jūs domājat! Nopietni.

Internetā var atrast daudz ideju, kā pagatavot Saules sistēmas modeli, bet, manuprāt, šis ir viens no visātrākajiem un vienkāršākajiem.

Nepieciešamie materiāli: dažāda izmēra putaplasta bumbas, vilnas kārsums filcēšanai, filcēšanas adatas, audums pamatam.

Papildus: materiāli komētām, asteroīdiem, meteorīdiem un zvaigznēm.

Debess ķermeņu diametri:

Saule - 1 391 000 km
Merkurs – 4 879 km
Venera –12 104 km
Zeme – 12 742 km
Marss – 6 779 km
Jupiters – 139 822 km
Saturns – 116 464 km
Urāns – 50 724 km
Neptūns – 49 500 km
Mēness - 3475 km

Lai saglabātu īstās proporcijas, daliet šos diametru ar vienādu skaitli, piemēram,ja dala ar 10 000, tad sanāk, ka Merkurs būs aptuveni 0,5cm diametrā, Venēra 1,2cm, Zeme 1,3cm, Marss 0,7cm, Jupiters aptuveni 14cm diametrā, Saturns 12cm, Urāns un Neptūns 5cm. 

Es šīs proporcijas ievēroju tikai ļoti aptuveni, jo vēlējos tāda izmēra Zemi, lai uz tās var kaut ko saskatīt un vieglāk parādīt bērniem, bet Jupiteru vienkārši uzskatāmi lielāku nevis desmit reižu lielāku.

Darba gaita pavisam vienkārša: pie bumbas liekam klāt vilnu un durstam to klāt pie bumbas. Vilnu var klāt vairākās kārtās, jaucot krāsas, var veidot dažādus zīmējumus. 

Šādā veidā planētas uztop tiešām ātri. Es katru vakaru uztaisīju pa vienai planētai, tāpēc palikusi sajūta, ka kopumā Saules sistēmas modeļa pagatavošana neprasīja daudz laika. Merkurs un arī Mēness ir tik mazs, ka tam putaplasta bumba pamatnei nav nepieciešama, to var izgatavot, piemēram, šādā veidā. Ar putaplasta bumbām planētas var uztaisīt daudz ātrāk, bet bez tām var iztikt un bumbas var uztaisīt arī tādā veidā.

Saturnam ir gredzenu sistēma. To uztaisīju, izmērot Saturna bumbas diametru, uzzīmēju to uz kartona ar cirkuli, ap to uzzīmēju vēl vienu nedaudz lielāku apli, izgriezu, izkrāsoju ar zīmuļiem un uzvilku Saturnam. Nost neslīd. Bērniem Saturns ļoti patīk tieši gredzena dēļ, tā noteikti ir viena no planētām, ko atceras visātrāk.

Pamatam ņēmu tādu audumu, kāds bija mājās, zilu flīsa audumu, bet tradicionāli Montessori pedagoģijā tām lietām, kas nav līdz galam izpētītas, izvēlas melnu fonu.
Zinu, ka citi orbītas uz auduma zīmē ar auduma krāsām, bet es orbītas un planētu vietas šuvu ar šujmašīnu (uz auduma ar krītiņu uzzīmēju orbītas, apvilku dažāda izmēra bļodas un krūzes planētu vietām un pāršuvu pāri ar diegu).

Saule arī var būt liela uzfilcētā bumba, bet lielāka skaidrība par diennakts un gada ciklu un lielāks efekts  ir tad, ja Saule ir apaļa lampa. Mēs savu lampu nopirkām Cenu klubā . Tā noder arī citos demonstrējumos, piemēram, pie gadalaiku apļa un demonstrējot mēness ciklu un mēness fāžu maiņu.

Mūsu bērniem ļoti patīk Visuma demonstrējums un tas mums bieži vien tagad ir vakara pasakas vietā. Turklāt, man jau sen vairs nav jāstāsta, kur ir kura planēta un galvenie fakti par tām, Elmārs (3g.10 mēn.) tagad to prot izstāstīt labāk kā dažs labs pieaugušais :) Edmundam (1g.11 mēn.) visas planētas ir “bumbas”, bet viņš arī cītīgi iesaistās un vislabāk viņam patīk zvaigžņu izkaisīšanā debesīs. Šis materiāls patīk arī daudz lielākiem bērniem un arī pieaugušajiem, tāpēc uzskatu, ka vecuma ierobežojuma nav. 

Demonstrējums (Tikai ierosmei! Nav pareiza vai nepareiza veida.):

Demonstrējumu sāk, stāstot par Sauli, par to, ka tā ir zvaigzne, tā dod mums siltumu un dienasgaismu. Var pastāstīt to, ka, ja mēs ņemtu visu pareizās proporcijās, tad mums būtu jāņem milzīga lampa (Ja Zeme ir 1,3cm diametrā, tad Saulei būtu jābūt 1,4m diametrā.).
Demonstrējumu var turpināt divējādi: ja vēlaties akcentēt Zemes vietu Saules sistēmā tad turpiniet, rādot Zemi (piemēram, kā šajā video), ja šādu uzsvaru nevēlaties, tad sāciet no Saules sistēmas pirmās planētas, Merkura. Par Merkūru var pastāstīt to, ka tā ir pirmā Saules sistēmas planēta. Par Saules sistēmas planētu to sauc tāpēc, ka tā riņķo ap Sauli. Viens aplis ap Sauli pa orbītu (pretēji pulksteņrādītaja virzienam) ir viens gads. Visas planētas riņķo ne tikai ap Sauli, bet arī pašas ap sevi - tā ir viena diennakts. Dienā uz Merkūra ir ļoti karsts, bet naktīs uz tā ļoti liels sals. Otrā Saules sistēmas planēta ir Venēra. Tā ir viskarstākā planēta, uz tās nepārtraukti notiek izvirdumi. Jebkura kosmiskā ierīce, kas tiek uz to sūtīta, izkūst. Venēra ap savu asi griežas orbītas kustībai pretējā virzienā. Nākamā planēta ir Zeme, pastāstiet, ka tā ir vienīgā zināmā planēta, uz kuras ir dzīvība, tā ir planēta, uz kuras dzīvojam mēs. Uz Zemes ir ūdens, gaiss. Var pastāstīt par pavadoni- Mēnesi. Pie Zemes es parasti vēlreiz parādu dienas un nakts maiņu, pastāstu to, ka uz tās nav ne par karstu, ne par aukstu, un akcentēju to, ka tā ir trešā planēta no Saules. Ceturtā Saules sistēmas planēta ir Marss. Marsu sauc arī par sarkano planētu, jo to klāj rūsas putekļi. Atkal parādām riņķojumu pašam ap sevi un ap Sauli. Vēršam uzmanību uz to, ka planētu ceļi nekad nekrustojas, tās nekad nesaskrienas. Pirmās četras planētas ir cietiežu planētas, bet visas nākamās planētas ir gāzes planētas, tām nav cietas virsmas, uz kuras varētu nosēsties kosmiskā zonde. Piektā planēta ir Jupiters, tā ir vislielākā Saules sistēmas planēta. Tā ļoti ātri griežas ap savu asi, tās diena ilgst tikai 9,9 Zemes stundas. Uz tās jau simtiem gadu nepārtraukti plosās milzīga viesuļvētra. Nākamā planēta ir Saturns. Saturnu ir viegli atpazīt gredzenu sistēmas dēļ. Gredzeni nav nekas cits, kā dažāda izmēra lidojoši ledus un akmens gabali, kas riņķo ap šo planētu. Nākamās planētas - Urāns un Neptūns - jau atrodas lielā tumsā un uz tām ir ļoti, ļoti auksts. Var jautāt bērniem, kā viņiem šķiet, kāpēc tā ir.

Noteikti dodiet planētas bērniem rokās, ļaujiet tās rotēt ap savu asi, apļot ap Sauli! Caur sajūtām visu ir daudz vienkāršāk iegaumēt.

Vēl viena demonstrējuma daļa, kas bērniem ļoti patīk, ir komētu un meteorīdu kaisīšana (Meteorīdi lido kosmosā. Ja tie nokļūst atmosfērā, tie ir meteori, bet nesadegušie gabali meteorīti.), asteroīdu joslas veidošana starp Marsu un Jupiteru un, protams, zvaigžņu bēršana debesīs.

Komētas ir "asteszvaigznes", kas riņķo ap Sauli. Tās mums ir uztaisītas no pērlītēm, kurām izvērts cauri diegs - komētas aste. Asteroīdi ir neregulāri dažādu izmēru akmens bluķi, bet meteorīdi ir asteroīdu un mazo planētu šķembas, kas rodas tiem saduroties. Gan asteroīdi, gan meteorīdi mums ir floristikas veikalā pirkti dekoratīvie akmeņi.  Zvaigznes ir tādas pat saules kā mums vistuvākā zvaigzne, bet citas zvaigznes vienkārši ir daudz tālāk no mūsu planētas un izskatās pēc maziem punktiņiem. Zvaigžņu attēlošanai mums ir Hobby Set  pirktās plastmasas zvaigznītes (zvaigznēm nav jābūt tādām kā pieņemts tās attēlot, reālajā dzīvē tās tāpat kā Saule ir lodes formā).

Te būs planētu kartītes. Tās ir jādrukā divos eksemplāros. Vienam komplektam griež nost nosaukumus, otram negriež, otrais komplekts kalpo kļūdu kontrolei. Lietojiet kartītes tad, kad bērni jau diezgan labi atpazīst planētas, ir strādājuši ar tām sensori. Sākumā izrunājiet katru kartīti, pārliecinieties, vai bērns zina, kas uz tām attēlots, kā pēdējo parāda vispārinošo kartīti ar visām Saules sistēmas planētām. Tad ļaujiet lasīt uzrakstus un savienot tos ar attēliem. Vai ir izdevies pareizi savienot attēlus ar uzrakstiem, pārbauda ar kontrolkomplektu. Ja nepieciešams, izmantojiet trīs pakāpju lekciju.

Un te dalos ar grāmatiņu. Lasiet ar bērnu kopā vai ļaujiet lasīt pašam, tad pārrunājiet grāmatas tekstu, uzdodiet jautājumus. Gan kartīšu, gan grāmatiņas fons ir zils, jo tēma attiecas uz kosmisko pasauli.

Ja vēlaties strādāt kā ar definīcijas materiālu, tad te būs grāmatas teksti 3 aploksnēm. 1. aploksnē liek tieši tādus tekstus kā grāmatā, bērns šķirsta grāmatu un meklē atbilstošos planētu aprakstus. 2. aploksnē liek uz pusēm pārgrieztus tekstus, meklē pārus, bet 3. aploksnes tekstos ir izlaists planētas nosaukums, bērns tos meklē un ievieto.

Par Saules sistēmas modeli lasiet arī Evelīnas Mammas Smaids blogā! 

Iedvesmai daži citi Saules sistēmas modeļi:

Interesanti video:

Izmantotā informācija un attēli:

Viktorija

P.S. Seko bloga jaunumiem EsPats! Facebook lapā un arī Instagram, kur ar dažādiem rakstiem, bildēm un idejām dalos vairākas reizes nedēļā.

Komentāri

Viktorija Ozola

Liela pateicība no mūsu saimes par dalīšanos!

Viktorija Ozola

My name’s Eric and I just found your site espats.lv.

It’s got a lot going for it, but here’s an idea to make it even MORE effective.

Talk With Web Visitor – CLICK HERE http://jumboleadmagnet.com for a live demo now.

Talk With Web Visitor is a software widget that’s works on your site, ready to capture any visitor’s Name, Email address and Phone Number. It signals you the moment they let you know they’re interested – so that you can talk to that lead while they’re literally looking over your site.

And once you’ve captured their phone number, with our new SMS Text With Lead feature, you can automatically start a text (SMS) conversation… and if they don’t take you up on your offer then, you can follow up with text messages for new offers, content links, even just “how you doing?” notes to build a relationship.

CLICK HERE http://jumboleadmagnet.com to discover what Talk With Web Visitor can do for your business.

The difference between contacting someone within 5 minutes versus a half-hour means you could be converting up to 100X more leads today!

Eric
PS: Studies show that 70% of a site’s visitors disappear and are gone forever after just a moment. Don’t keep losing them.
Talk With Web Visitor offers a FREE 14 days trial – and it even includes International Long Distance Calling.
You have customers waiting to talk with you right now… don’t keep them waiting.
CLICK HERE http://jumboleadmagnet.com to try Talk With Web Visitor now.

If you’d like to unsubscribe click here http://jumboleadmagnet.com/unsubscribe.aspx?d=espats.lv

Viktorija Ozola

Hi, Eric here with a quick thought about your website espats.lv…

I’m on the internet a lot and I look at a lot of business websites.

Like yours, many of them have great content.

But all too often, they come up short when it comes to engaging and connecting with anyone who visits.

I get it – it’s hard. Studies show 7 out of 10 people who land on a site, abandon it in moments without leaving even a trace. You got the eyeball, but nothing else.

Here’s a solution for you…

Talk With Web Visitor is a software widget that’s works on your site, ready to capture any visitor’s Name, Email address and Phone Number. You’ll know immediately they’re interested and you can call them directly to talk with them literally while they’re still on the web looking at your site.

CLICK HERE https://jumboleadmagnet.com to try out a Live Demo with Talk With Web Visitor now to see exactly how it works.

It could be huge for your business – and because you’ve got that phone number, with our new SMS Text With Lead feature, you can automatically start a text (SMS) conversation – immediately… and contacting someone in that 5 minute window is 100 times more powerful than reaching out 30 minutes or more later.

Plus, with text messaging you can follow up later with new offers, content links, even just follow up notes to keep the conversation going.

Everything I’ve just described is extremely simple to implement, cost-effective, and profitable.

CLICK HERE https://jumboleadmagnet.com to discover what Talk With Web Visitor can do for your business.

You could be converting up to 100X more eyeballs into leads today!

Eric
PS: Talk With Web Visitor offers a FREE 14 days trial – and it even includes International Long Distance Calling.
You have customers waiting to talk with you right now… don’t keep them waiting.
CLICK HERE https://jumboleadmagnet.com to try Talk With Web Visitor now.

If you’d like to unsubscribe click here http://jumboleadmagnet.com/unsubscribe.aspx?d=espats.lv

Viktorija Ozola

My name’s Eric and I just came across your website – espats.lv – in the search results.

Here’s what that means to me…

Your SEO’s working.

You’re getting eyeballs – mine at least.

Your content’s pretty good, wouldn’t change a thing.

BUT…

Eyeballs don’t pay the bills.

CUSTOMERS do.

And studies show that 7 out of 10 visitors to a site like espats.lv will drop by, take a gander, and then head for the hills without doing anything else.

It’s like they never were even there.

You can fix this.

You can make it super-simple for them to raise their hand, say, “okay, let’s talk” without requiring them to even pull their cell phone from their pocket… thanks to Talk With Web Visitor.

Talk With Web Visitor is a software widget that sits on your site, ready and waiting to capture any visitor’s Name, Email address and Phone Number. It lets you know immediately – so you can talk to that lead immediately… without delay… BEFORE they head for those hills.

CLICK HERE https://jumboleadmagnet.com to try out a Live Demo with Talk With Web Visitor now to see exactly how it works.

Now it’s also true that when reaching out to hot leads, you MUST act fast – the difference between contacting someone within 5 minutes versus 30 minutes later is huge – like 100 times better!

That’s what makes our new SMS Text With Lead feature so powerful… you’ve got their phone number, so now you can start a text message (SMS) conversation with them… so even if they don’t take you up on your offer right away, you continue to text them new offers, new content, and new reasons to do business with you.

This could change everything for you and your business.

CLICK HERE https://jumboleadmagnet.com to learn more about everything Talk With Web Visitor can do and start turing eyeballs into money.

Eric
PS: Talk With Web Visitor offers a FREE 14 days trial – you could be converting up to 100x more leads immediately!
It even includes International Long Distance Calling.
Paying customers are out there waiting.
Starting connecting today by CLICKING HERE https://jumboleadmagnet.com to try Talk With Web Visitor now.

If you’d like to unsubscribe click here http://jumboleadmagnet.com/unsubscribe.aspx?d=espats.lv

Komentē