Saules sistēmas planētas

Šo materiālu es jau sen vēlējos uztaisīt, bet man pagāja vismaz pusgads, kamēr saņēmos. Vēlos iedrošināt visus tos vecākus un skolotājus, kas arī nevar saņemties uztaisīt -  tas ir ātrāk un vienkāršāk nekā jūs domājat! Nopietni.

Internetā var atrast daudz ideju, kā pagatavot Saules sistēmas modeli, bet, manuprāt, šis ir viens no visātrākajiem un vienkāršākajiem.

Nepieciešamie materiāli: dažāda izmēra putaplasta bumbas, vilnas kārsums filcēšanai, filcēšanas adatas, audums pamatam.

Papildus: materiāli komētām, asteroīdiem, meteorīdiem un zvaigznēm.

Debess ķermeņu diametri:

Saule - 1 391 000 km
Merkurs – 4 879 km
Venera –12 104 km
Zeme – 12 742 km
Marss – 6 779 km
Jupiters – 139 822 km
Saturns – 116 464 km
Urāns – 50 724 km
Neptūns – 49 500 km
Mēness - 3475 km

Lai saglabātu īstās proporcijas, daliet šos diametru ar vienādu skaitli, piemēram,ja dala ar 10 000, tad sanāk, ka Merkurs būs aptuveni 0,5cm diametrā, Venēra 1,2cm, Zeme 1,3cm, Marss 0,7cm, Jupiters aptuveni 14cm diametrā, Saturns 12cm, Urāns un Neptūns 5cm. 

Es šīs proporcijas ievēroju tikai ļoti aptuveni, jo vēlējos tāda izmēra Zemi, lai uz tās var kaut ko saskatīt un vieglāk parādīt bērniem, bet Jupiteru vienkārši uzskatāmi lielāku nevis desmit reižu lielāku.

Darba gaita pavisam vienkārša: pie bumbas liekam klāt vilnu un durstam to klāt pie bumbas. Vilnu var klāt vairākās kārtās, jaucot krāsas, var veidot dažādus zīmējumus. 

Šādā veidā planētas uztop tiešām ātri. Es katru vakaru uztaisīju pa vienai planētai, tāpēc palikusi sajūta, ka kopumā Saules sistēmas modeļa pagatavošana neprasīja daudz laika. Merkurs un arī Mēness ir tik mazs, ka tam putaplasta bumba pamatnei nav nepieciešama, to var izgatavot, piemēram, šādā veidā. Ar putaplasta bumbām planētas var uztaisīt daudz ātrāk, bet bez tām var iztikt un bumbas var uztaisīt arī tādā veidā.

Saturnam ir gredzenu sistēma. To uztaisīju, izmērot Saturna bumbas diametru, uzzīmēju to uz kartona ar cirkuli, ap to uzzīmēju vēl vienu nedaudz lielāku apli, izgriezu, izkrāsoju ar zīmuļiem un uzvilku Saturnam. Nost neslīd. Bērniem Saturns ļoti patīk tieši gredzena dēļ, tā noteikti ir viena no planētām, ko atceras visātrāk.

Pamatam ņēmu tādu audumu, kāds bija mājās, zilu flīsa audumu, bet tradicionāli Montessori pedagoģijā tām lietām, kas nav līdz galam izpētītas, izvēlas melnu fonu.
Zinu, ka citi orbītas uz auduma zīmē ar auduma krāsām, bet es orbītas un planētu vietas šuvu ar šujmašīnu (uz auduma ar krītiņu uzzīmēju orbītas, apvilku dažāda izmēra bļodas un krūzes planētu vietām un pāršuvu pāri ar diegu).

Saule arī var būt liela uzfilcētā bumba, bet lielāka skaidrība par diennakts un gada ciklu un lielāks efekts  ir tad, ja Saule ir apaļa lampa. Mēs savu lampu nopirkām Cenu klubā . Tā noder arī citos demonstrējumos, piemēram, pie gadalaiku apļa un demonstrējot mēness ciklu un mēness fāžu maiņu.

Mūsu bērniem ļoti patīk Visuma demonstrējums un tas mums bieži vien tagad ir vakara pasakas vietā. Turklāt, man jau sen vairs nav jāstāsta, kur ir kura planēta un galvenie fakti par tām, Elmārs (3g.10 mēn.) tagad to prot izstāstīt labāk kā dažs labs pieaugušais :) Edmundam (1g.11 mēn.) visas planētas ir “bumbas”, bet viņš arī cītīgi iesaistās un vislabāk viņam patīk zvaigžņu izkaisīšanā debesīs. Šis materiāls patīk arī daudz lielākiem bērniem un arī pieaugušajiem, tāpēc uzskatu, ka vecuma ierobežojuma nav. 

Demonstrējums (Tikai ierosmei! Nav pareiza vai nepareiza veida.):

Demonstrējumu sāk, stāstot par Sauli, par to, ka tā ir zvaigzne, tā dod mums siltumu un dienasgaismu. Var pastāstīt to, ka, ja mēs ņemtu visu pareizās proporcijās, tad mums būtu jāņem milzīga lampa (Ja Zeme ir 1,3cm diametrā, tad Saulei būtu jābūt 1,4m diametrā.).
Demonstrējumu var turpināt divējādi: ja vēlaties akcentēt Zemes vietu Saules sistēmā tad turpiniet, rādot Zemi (piemēram, kā šajā video), ja šādu uzsvaru nevēlaties, tad sāciet no Saules sistēmas pirmās planētas, Merkura. Par Merkūru var pastāstīt to, ka tā ir pirmā Saules sistēmas planēta. Par Saules sistēmas planētu to sauc tāpēc, ka tā riņķo ap Sauli. Viens aplis ap Sauli pa orbītu (pretēji pulksteņrādītaja virzienam) ir viens gads. Visas planētas riņķo ne tikai ap Sauli, bet arī pašas ap sevi - tā ir viena diennakts. Dienā uz Merkūra ir ļoti karsts, bet naktīs uz tā ļoti liels sals. Otrā Saules sistēmas planēta ir Venēra. Tā ir viskarstākā planēta, uz tās nepārtraukti notiek izvirdumi. Jebkura kosmiskā ierīce, kas tiek uz to sūtīta, izkūst. Venēra ap savu asi griežas orbītas kustībai pretējā virzienā. Nākamā planēta ir Zeme, pastāstiet, ka tā ir vienīgā zināmā planēta, uz kuras ir dzīvība, tā ir planēta, uz kuras dzīvojam mēs. Uz Zemes ir ūdens, gaiss. Var pastāstīt par pavadoni- Mēnesi. Pie Zemes es parasti vēlreiz parādu dienas un nakts maiņu, pastāstu to, ka uz tās nav ne par karstu, ne par aukstu, un akcentēju to, ka tā ir trešā planēta no Saules. Ceturtā Saules sistēmas planēta ir Marss. Marsu sauc arī par sarkano planētu, jo to klāj rūsas putekļi. Atkal parādām riņķojumu pašam ap sevi un ap Sauli. Vēršam uzmanību uz to, ka planētu ceļi nekad nekrustojas, tās nekad nesaskrienas. Pirmās četras planētas ir cietiežu planētas, bet visas nākamās planētas ir gāzes planētas, tām nav cietas virsmas, uz kuras varētu nosēsties kosmiskā zonde. Piektā planēta ir Jupiters, tā ir vislielākā Saules sistēmas planēta. Tā ļoti ātri griežas ap savu asi, tās diena ilgst tikai 9,9 Zemes stundas. Uz tās jau simtiem gadu nepārtraukti plosās milzīga viesuļvētra. Nākamā planēta ir Saturns. Saturnu ir viegli atpazīt gredzenu sistēmas dēļ. Gredzeni nav nekas cits, kā dažāda izmēra lidojoši ledus un akmens gabali, kas riņķo ap šo planētu. Nākamās planētas - Urāns un Neptūns - jau atrodas lielā tumsā un uz tām ir ļoti, ļoti auksts. Var jautāt bērniem, kā viņiem šķiet, kāpēc tā ir.

Noteikti dodiet planētas bērniem rokās, ļaujiet tās rotēt ap savu asi, apļot ap Sauli! Caur sajūtām visu ir daudz vienkāršāk iegaumēt.

Vēl viena demonstrējuma daļa, kas bērniem ļoti patīk, ir komētu un meteorīdu kaisīšana (Meteorīdi lido kosmosā. Ja tie nokļūst atmosfērā, tie ir meteori, bet nesadegušie gabali meteorīti.), asteroīdu joslas veidošana starp Marsu un Jupiteru un, protams, zvaigžņu bēršana debesīs.

Komētas ir "asteszvaigznes", kas riņķo ap Sauli. Tās mums ir uztaisītas no pērlītēm, kurām izvērts cauri diegs - komētas aste. Asteroīdi ir neregulāri dažādu izmēru akmens bluķi, bet meteorīdi ir asteroīdu un mazo planētu šķembas, kas rodas tiem saduroties. Gan asteroīdi, gan meteorīdi mums ir floristikas veikalā pirkti dekoratīvie akmeņi.  Zvaigznes ir tādas pat saules kā mums vistuvākā zvaigzne, bet citas zvaigznes vienkārši ir daudz tālāk no mūsu planētas un izskatās pēc maziem punktiņiem. Zvaigžņu attēlošanai mums ir Hobby Set  pirktās plastmasas zvaigznītes (zvaigznēm nav jābūt tādām kā pieņemts tās attēlot, reālajā dzīvē tās tāpat kā Saule ir lodes formā).

Te būs planētu kartītes. Tās ir jādrukā divos eksemplāros. Vienam komplektam griež nost nosaukumus, otram negriež, otrais komplekts kalpo kļūdu kontrolei. Lietojiet kartītes tad, kad bērni jau diezgan labi atpazīst planētas, ir strādājuši ar tām sensori. Sākumā izrunājiet katru kartīti, pārliecinieties, vai bērns zina, kas uz tām attēlots, kā pēdējo parāda vispārinošo kartīti ar visām Saules sistēmas planētām. Tad ļaujiet lasīt uzrakstus un savienot tos ar attēliem. Vai ir izdevies pareizi savienot attēlus ar uzrakstiem, pārbauda ar kontrolkomplektu. Ja nepieciešams, izmantojiet trīs pakāpju lekciju.

Un te dalos ar grāmatiņu. Lasiet ar bērnu kopā vai ļaujiet lasīt pašam, tad pārrunājiet grāmatas tekstu, uzdodiet jautājumus. Gan kartīšu, gan grāmatiņas fons ir zils, jo tēma attiecas uz kosmisko pasauli.

Ja vēlaties strādāt kā ar definīcijas materiālu, tad te būs grāmatas teksti 3 aploksnēm. 1. aploksnē liek tieši tādus tekstus kā grāmatā, bērns šķirsta grāmatu un meklē atbilstošos planētu aprakstus. 2. aploksnē liek uz pusēm pārgrieztus tekstus, meklē pārus, bet 3. aploksnes tekstos ir izlaists planētas nosaukums, bērns tos meklē un ievieto.

Par Saules sistēmas modeli lasiet arī Evelīnas Mammas Smaids blogā! 

Iedvesmai daži citi Saules sistēmas modeļi:

Interesanti video:

Izmantotā informācija un attēli:

Viktorija

P.S. Seko bloga jaunumiem EsPats! Facebook lapā un arī Instagram, kur ar dažādiem rakstiem, bildēm un idejām dalos vairākas reizes nedēļā.

Komentāri

Viktorija Ozola

Liela pateicība no mūsu saimes par dalīšanos!

Viktorija Ozola

Cool website!

My name’s Eric, and I just found your site – espats.lv – while surfing the net. You showed up at the top of the search results, so I checked you out. Looks like what you’re doing is pretty cool.

But if you don’t mind me asking – after someone like me stumbles across espats.lv, what usually happens?

Is your site generating leads for your business?

I’m guessing some, but I also bet you’d like more… studies show that 7 out 10 who land on a site wind up leaving without a trace.

Not good.

Here’s a thought – what if there was an easy way for every visitor to “raise their hand” to get a phone call from you INSTANTLY… the second they hit your site and said, “call me now.”

You can –

Talk With Web Visitor is a software widget that’s works on your site, ready to capture any visitor’s Name, Email address and Phone Number. It lets you know IMMEDIATELY – so that you can talk to that lead while they’re literally looking over your site.

CLICK HERE https://talkwithwebvisitors.com to try out a Live Demo with Talk With Web Visitor now to see exactly how it works.

Time is money when it comes to connecting with leads – the difference between contacting someone within 5 minutes versus 30 minutes later can be huge – like 100 times better!

That’s why we built out our new SMS Text With Lead feature… because once you’ve captured the visitor’s phone number, you can automatically start a text message (SMS) conversation.

Think about the possibilities – even if you don’t close a deal then and there, you can follow up with text messages for new offers, content links, even just “how you doing?” notes to build a relationship.

Wouldn’t that be cool?

CLICK HERE https://talkwithwebvisitors.com to discover what Talk With Web Visitor can do for your business.

You could be converting up to 100X more leads today!
Eric

PS: Talk With Web Visitor offers a FREE 14 days trial – and it even includes International Long Distance Calling.
You have customers waiting to talk with you right now… don’t keep them waiting.
CLICK HERE https://talkwithwebvisitors.com to try Talk With Web Visitor now.

If you’d like to unsubscribe click here http://talkwithwebvisitors.com/unsubscribe.aspx?d=espats.lv

Viktorija Ozola

Visas,

We are DIRECTORIA business directory, currently, we are in the process of including new companies on our website. We have recently listed Visas on our directory (for free).
This is an excerpt of the listing:

"
@realaGrutniecba Es visas reizes esmu jutusi, kad apmet kūleni un iekārtojas pareizi. Diviem bērniem jutu arī, ka v… https://t.co/PRsCQUQeDT
…"

You can take a look at the full listing  here: — https://directoria.co/visas-20

If you want to remove it click here: https://directoria.co/remove?ppc=ZlZFMGsxY0VFbU09

If you want to  make any changes, please, “claim your listing”  by clicking on widget on the right sidebar of your listing.

Thanks.
Directoria Team.

Komentē