Bērna pašdisciplīna

Viens no veidiem, kā mēs varam palīdzēt bērnam attīstīt pašdisciplīnu, ir veidojot drošu vidi ar paredzamu dienas ritmu jau no ļoti maza vecuma, kurā bērna aprūpes soļi ir paredzami.

Mums kā pieaugušajiem varētu šķist, ka rutīna un režīms ir kaut kas garlaicīgs un ierobežojošs, bet bērniem tas dod lielu brīvības un drošības sajūtu - zināt, kas pēc kā seko. Protams, ka dienas ritms ir mainīgs, it īpaši pirmajā dzīves gadā, kad vēl ir mainīgi gulēšanas/ēšanas ritmi, bet tomēr ir lietas, kas var būt paredzamas un vienādas arī šādos gadījumos - piemēram, kas notiek uzreiz pēc pamošanās? Ēšana, autiņbiksīšu maiņa, spēlēšanās? Kā notiek gatavošanās gulētiešanai? Kas pēc kā seko? Tas ļoti, ļoti atvieglo dzīvi gan bērnam, gan vecākiem.

Uz šo ierakstu mani pamdināja viens komentārs pie ģērbšanās ieraksta par to, ka bērns neskrien pats ģērbties. Analizējot mūsu situāciju, sapratu, ka jau pat divgadnieki un jaunāki bērni ir skrējuši gan zobus tīrīt, gan ģērbties, jo dienas ritms katru dienu ir viens un tas pats. Viņi zina, ka pēc pusdienām mēs vienmēr ejam ārā, un viņi paēd un jau gaida mani, brīžiem man pat ir jāsaka “vēl nē”, jo pati neesmu beigusi pusdienot.

Bērniem vienādais dienas ritms dod iespēju “uzvesties labi” - viņi zina, kas pēc kā seko un izpaliek kašķi. Bērnam, kas pieradis pie viena dienas ritma varētu būt kašķis tieši pretējā situācijā - ja kādu dienu nenotiek ierastā darbība. Paredzamībā var atslābt, var justies droši. Turklāt, paredzamā dienas ritmā arī vecākiem ir daudz vieglāk ieplānot pauzi sev.

 

Par disciplīnu man jau ir bijuši vairāki ieraksti, tos meklējiet tos šeti:

8 iemesli, kāpēc bērni pārkāpj robežas.

Emocionāla un fiziska vardarbība.

Vecuma īpatnības; “nospraust robežas?” 

Bērns var, bet NEGRIB uzvesties labi.

Skaidri noteikumi.

Ko praksē nozīmē “nospraust robežas”? 

Disciplīnas atslēga Montesori izglītības iestādēs.

 

 

Viktorija

P.S. Seko bloga jaunumiem EsPats! Facebook lapā un arī Instagram, kur ar dažādiem rakstiem, bildēm un idejām dalos vairākas reizes nedēļā.

Komentē